Mirosław Baka – w życiu domator , na ekranie policjant lub bandyta .

Mirosław Baka – w życiu domator , na ekranie policjant lub bandyta .

Mirosław Baka  to aktor nieobecny w rubrykach magazynów plotkarskich , szczęśliwy mąż i ojciec dwóch synów.
Jako aktor jest  bardzo wiarygodny w rolach ludzi zagubionych, uwikłanych w sytuacje bez wyjścia. Jego kreacje aktorskie – młodociany zabójca, czy policjant kolaborant weszły do historii polskiego kina.

Aktor urodził się 15 grudnia 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. To zodiakalny strzelec, który bardzo ceni ciszę i spokój.  W roku 1989 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Od roku 1988 występuje w gdańskim Teatrze Wybrzeże.  Jeszcze jako student dostał angaż w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o zabijaniu”. W filmie tym zagrał dwudziestoletniego chłopaka Jacka Łazara, który zabija taksówkarza, zostaje osądzony i wykonują na nim karę śmierci.
Mirosław Baka w sposób bardzo wyrazisty pokazał swojego bohatera – zdegenerowanego , młodego chłopaka z prowincji. Baka do dziś podkreśla, że spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim było bardzo  ważne dla jego aktorskiej kariery.
Później aktor wyjechał do Niemiec i zagrał tam w kilku  niskobudżetowych produkcjach, wystąpił także w filmie węgierskim.
Kolejny film z udziałem Mirosława Baki to „Chce mi się wyć” z 1989 roku Jacka Skalskiego. Film ukazuje dwoje młodych , zagubionych ludzi na tle rzeczywistości lat osiemdziesiątych.

Na początku swojej pracy zawodowej Baka zazdrościł swoim starszym kolegom ról. Uważał, że są dużo ciekawsze od tych, które sam grywał. Później zrozumiał, że każdy wiek , także aktorski ma swoje zalety.
Po rolach młodych i skłóconych z życiem ludzi przyszedł czas stabilizacji i role dojrzałych facetów. Jak choćby komisarz Szajbiński z  serialu „Fala zbrodni”, czy Bernard Kruk z serialu „Tancerze”.  Występując w filmach równocześnie Baka występował w teatrze. Grywał na scenie teatru jeleniogórskiego , między innymi w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego czy „Śnie nocy letniej” Szekspira. W  Teatrze Wybrzeże zagrał  w „Wolności dla Barabasza” Krzysztofa Wójcickiego. Występował  także w Teatrze Telewizji w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego . Sprawdził się  także  w rolach komediowych, był to spektakl Barbary Sass –  „Tutam” i „Się kochamy”  Murraya  Schisgala. 
Aktor zagrał także w „Antoniuszu i Kleopatrze”, „Hamlecie”, „Ryszardzie III”, „Tytusie Andromikusie”. W gdańskim Teatrze Wybrzeże występował również w repertuarze współczesnym.

Kojarzymy go jednak głównie  dzięki rolom filmowym. Występował między innymi w takich filmach: „Pierścionek z orłem w koronie”, „Mieście prywatnym”, „Autoportrecie z kochanką”, „Nad rzeką ,której nie ma”, „Amoku”, „Raichu”, „Wyrok na Franciszka Kłosa”, „Demony wojny według Goi”. Co ciekawe, to właśnie rolę w tym ostatnim filmie Mirosław Baka darzy szczególnym sentymentem. Na planie tego filmu  spotkał swoich przyjaciół – aktorów, z którymi podczas kręcenia zdjęć spędził sporo czasu.

Od dwudziestu pięciu lat tworzy udany związek z żoną Joanną Kreft – Baką.  Jak sam twierdzi, w domu niepodzielnie rządzi żona. Mają dwóch synów: Jeremi 16 lat i Łukasz 22 lata. Wspólne wyprawy taty z synami to rodzinna tradycja. Co roku zimą wyjeżdżają w góry na narty. Często odwiedzają włoskie Alpy. Latem wędrują po Tatrach lub pływają kajakami po rzekach Pomorza i Mazur.
Wspólnie z żoną aktor przyrządza nalewki z orzechów, pigwy i śliwek. Oprócz tego jest specjalistą od kuchni włoskiej. Jest zakochany we Włoszech. Uważa, że Rzym jest najpiękniejszym miastem na świecie. Wspólnie z  rodziną planuje wyprawę do Toskanii.  Ulubionym miejscem aktora w domu jest stara kanapa przy kominku. Wcześniej miał tam stać stylowy fotel, ale okazało się , że nie jest taki wygodny jak kanapa. Wpływ na ostateczną decyzję miał też jeszcze inny domownik – kot Poldek, który wyleguje się na kanapie wspólnie ze swoim panem.

W  najbliższym czasie aktora będzie można oglądać w nowych odcinkach serialu „Tancerze”, pojawi się również w serialu „Czas honoru”,  gdzie zagra  agenta radzieckiego wywiadu, zagra także  Marszałka Piłsudskiego  w nowym serialu „1920. Biało – Czerwone” .Będzie to trzynasto odcinkowy serial przygodowo – historyczny.

Agnieszka Kowalczyk 2010-08-23

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :