Witraże Kościoła Ewangielickiego Marii Panny w Legnicy

Witraże Kościoła Ewangielickiego Marii Panny w Legnicy

Wchodząc do kościoła Mariackiego w Legnicy przez główne wejście spostrzegamy po stronie północnej i południowej oraz w prezbiterium łącznie 14 wielkich okien kościelnych, a w nich witraże, umieszczone w latach 1905 – 1906, które z inicjatywy pastora Wolfganga Meißlera odnowiono w latach 1992 – 1993. Przedstawiają one osoby i zdarzenia z historii religii i Kościoła, z historii Reformacji oraz historii Śląska i miasta Legnicy.
Informacje pochodzą ze strony parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Legnicy.
Polecamy obejrzenie galerii.

I jeszcze raz przypominamy nazwisko Zbigniewa Brzezińskiego, który w pełni rzemieślniczych uzdolnień wraz ze swym ojcem odnowił witraże w tym kościele tak, że nie tylko wymienił ołowiane ramki, lecz także uzupełnił rozległe niekiedy uszkodzenia w szkle i oczyścił je. Dziś witraże te mogą znowu błyszczeć pierwotnym blaskiem. Obramowania okienne obmurowano na nowo obustronnie. Na zewnątrz witraże zabezpieczono siatką. Przy sposobności wyraża się podziękowanie wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do zebrania funduszy na wyremontowanie tak pięknego obiektu służącemu od czasów Reformacji po dzień dzisiejszy Ludowi Bożemu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej.I jeszcze raz przypominamy nazwisko Zbigniewa Brzezińskiego, który w pełni rzemieślniczych uzdolnień wraz ze swym ojcem odnowił witraże w tym kościele tak, że nie tylko wymienił ołowiane ramki, lecz także uzupełnił rozległe niekiedy uszkodzenia w szkle i oczyścił je. Dziś witraże te mogą znowu błyszczeć pierwotnym blaskiem. Obramowania okienne obmurowano na nowo obustronnie. Na zewnątrz witraże zabezpieczono siatką. Przy sposobności wyraża się podziękowanie wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do zebrania funduszy na wyremontowanie tak pięknego obiektu służącemu od czasów Reformacji po dzień dzisiejszy Ludowi Bożemu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej.
Tym z Państwa, którym leży na sercu to wspaniałe dziedzictwo kultury, prosimy o złożenie ofiary na dalsze prace konserwatorskie naszego kościoła. Każdy złożony dar zostanie potwierdzony pismem z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy. Serdeczne dziękujemy.
Numer konta bankowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy

Bank: Bank Pekao S.A.
Numer konta: 82 1240 1473 1111 0010 0242 5853
SWIFT: PKOPPLPW
Dopisek: „Parafia Ewangelicka w Legnicy”

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :