Dwa koncerty Cohena na początku października w Polsce

Dwa koncerty Cohena na początku października w Polsce

29.09. Katowice (PAP) – Legendarny kanadyjski pieśniarz i poeta Leonard Cohen wystąpi wkrótce podczas dwóch koncertów w Polsce – 4 października zagra w Spodku w Katowicach, a 10 października na warszawskim Torwarze.

Pierwotnie Cohen miał wystąpić tylko w Katowicach 21 marca. Ten i kilkanaście innych zakontraktowanych już występów przełożono na październik z powodu kontuzji kręgosłupa, doznanej przez artystę podczas treningu. Katowicki jest już wyprzedany. Pod koniec sierpnia okazało się, że możliwy jest też drugi koncert w Polsce. W międzyczasie artysta zagra jeszcze w Moskwie.

Polskie koncerty to część trasy World Tour 2008-2010. Repertuar 3-godzinnych występów stanowi retrospekcję wszystkich najważniejszych okresów w twórczości Cohena, ze szczególnym uwzględnieniem piosenek z lat 80. i 90. Otwiera je jeden z jego największych przebojów „Dance Me To The End of Love”.

„To trudne technicznie koncerty ze względu na bardzo wysokie wymagania sprzętowe – potrzebne są urządzenia niedostępne w Polsce. Na scenie jest 10 osób, ale mistrzowi towarzyszy 60-osobowa ekipa, odpowiedzialna m.in. za scenografię” – powiedziała PAP dyrektor organizującej koncerty katowickiej agencji Paradam Agnieszka Kloryga.

W dniu koncertu w Katowicach – 4 października – przypada 40. rocznica śmierci Janis Joplin, z którą Cohen był związany i której poświęcił piosenkę „Chelsea Hotel”. Miłośnicy Cohena spekulują, że podczas koncertu może on nawiązać w jakiś sposób do tej rocznicy.

Leonard Cohen urodził się 21 września 1934 r. w Montrealu. Pochodzi z zamożnej, żydowskiej rodziny o rodowodzie litewskim. Jest absolwentem wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w rodzinnym mieście, gdzie studiował od 1951 do 1955 r.

W czasie studiów zdobył prestiżową nagrodę McNaughton Prize, przyznawaną za osiągnięcia literackie. Rok po uzyskaniu dyplomu wydał swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany „Let Us Compare Mythologies”. W kolejnych latach pisał i publikował wiersze. W 1963 r. wydał także powieść „The Favorite Game”.

Szukając inspiracji w kulturze śródziemnomorskiej, wyjechał w 1960 r. do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam napisał swoje najbardziej znane utwory, m.in. powieść „Beautiful Losers” i piosenkę „Bird On A Wire”. Gdy debiutował jako piosenkarz, miał 33 lata i był uznanym w swym środowisku poetą.

Cohen ma w dorobku kilkanaście albumów studyjnych, m.in. „The Songs of Leonard Cohen” (1967), „Live Songs” (1973), „New Skin for the Old Ceremony” (1974), „Various Positions” (1984), „I’m Your Man” (1988), „Ten New Songs” (2001) i „Dear Heather” (2004).

W Polsce Cohen od lat jest bardzo popularny. Po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju na koncerty w 1985 r. – wystąpił wówczas w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie. W marcu 2007 r. zaśpiewał w warszawskim studiu radiowej Trójki, a na przełomie września i października 2008 r. dał koncerty w Hali Stulecia we Wrocławiu i na warszawskim Torwarze.

W 2003 r. Cohen otrzymał z rąk Gubernatora Generalnego Kanady Order of Canada, najwyższe odznaczenie tego kraju, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. W 2008 r. przyjęto go do Rock and Roll Hall of Fame, czyli „alei gwiazd rock and rolla i rocka” – w uznaniu jego wkładu w rozwój tego gatunku. (PAP)

lun/ ls/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :