Możdżer, Rappe, Danczowska, Urbaniak – w Filharmonii Lubelskiej

Możdżer, Rappe, Danczowska, Urbaniak – w Filharmonii Lubelskiej

28.09. Lublin (PAP) – Muzycy jazzowi Leszek Możdżer i Michał Urbaniak, skrzypaczka Kaja Danczowska, śpiewaczka Jadwiga Rappe – to artyści, którzy wystąpią w koncertach w Filharmonii Lubelskiej w sezonie 2010/2011.

Plany repertuarowe na nowy sezon artystyczny zaprezentowała dyrekcja Filharmonii w podczas wtorkowej konferencji prasowej. „Nasze koncerty w tym sezonie to przekrój różnych gatunków muzyki i różnych stylów muzycznych” – powiedział dyrektor artystyczny Filharmonii, Piotr Wijatkowski.

W grudniu planowany jest koncert symfoniczny, w którym wystąpią skrzypaczka Kaja Danczowska z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, pod batutą Marka Pijarowskiego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Johannnesa Brahmsa oraz Ericha Wolfganga Korngolda.

Kompozycje Georgea Gershwina – „Uwertura kubańska”, „Błękitna rapsodia”, „Amerykanin w Paryżu”- znajdą się w programie koncertu, w którym wystąpi wybitny pianista jazzowy Leszek Możdżer. Towarzyszyć mu będzie orkiestra lubelskiej filharmonii pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego. Koncert zaplanowano w styczniu przyszłego roku.

Także w styczniu lubelscy filharmonicy, którymi dyrygował będzie Wojciech Rodek, wystąpią wspólnie z innym wybitnym jazzowym muzykiem – Michałem Urbaniakiem, który zagra na skrzypcach. W koncercie zabrzmią kompozycje Edwarda Eberharda Czernego.

Specjalny koncert zaplanowano w kwietniu przyszłego roku z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego publicysty i prozaika, ale też kompozytora Stefana Kisielewskiego. Jego kompozycje m.in. „Perpetuum mobile”, „Polka baletowa”, „Symfonia w kwadracie”, zagra na fortepianie solistka Zofia Antes z towarzyszeniem orkiestry lubelskiej filharmonii pod batutą Sławka Wróblewskiego. Fragmenty felietonów „Kisiela” czytał będzie Wojciech Pszoniak.

Na zakończenie sezonu w czerwcu przyszłego roku melomani będą mogli usłyszeć wybitną śpiewaczkę Jadwigę Rappe. Wystąpi ona z orkiestrą lubelskich filharmoników pod batutą Wijatkowskiego w koncercie, w którym zaprezentowane będą utwory Gustava Mahlera „Kindertotenlieder” i I Symfonia D-dur „Tytan”.

Wijatkowski powiedział, że lubelska orkiestra z udziałem skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz nagrała niedawno nową płytę. Znajdują się na niej m.in. utwory Henryka Wieniawskiego. Koncert promujący płytę zaplanowano w grudniu, w studiu im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie.

Na przełomie roku 2010/2011 lubelska orkiestra planuje wyjazd na tournee do Chin. „Rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają. Planowanych jest osiem koncertów w różnych miastach, w tym w Pekinie” – powiedział Wijatkowski. Zapewnił melomanów, że mimo tournee orkiestry, tradycyjny koncert sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej się odbędzie. W jego programie znajdą się m.in. uwertury i arie ze znanych oper i operetek. (PAP)

ren/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :