Wręczono Nagrody im. CyprianaKamila Norwida

Wręczono Nagrody im. CyprianaKamila Norwida

27.09. Warszawa (PAP) – Antoni Wit, Krystyna Kolińska, Henryk Wojnarowski, Tadeusz Dominik i Agnieszka Glińska zostali laureatami Nagród im. Cypriana Kamila Norwida przyznanymi przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek na warszawskim Zamku Królewskim.

Nagrodę za „dzieło życia” odebrał jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów Antoni Wit, należący do nielicznego grona muzyków klasycznych, których płyty rozchodzą się w milionach egzemplarzy. Domeną Antoniego Wita – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej, jest muzyka symfoniczna.

Laureat nagrody za „dzieło życia” zaznaczył, że swojego dorobku nie uważa bynajmniej za zamknięty i ma nadzieję na dokonania, które uzupełnią ten dorobek. Pieniądze z nagrody zamierza przeznaczyć na Dom Muzyka Seniora, który powstanie w podwarszawskiej Górze Kalwarii.

Nagrodę w dziedzinie „teatr” otrzymała Agnieszka Glińska za reżyserię przedstawienia „Lekkomyślna siostra” w Teatrze Narodowym w Warszawie. „To sztuka Włodzimierza Perzyńskiego, jednego z ciekawszych dramatopisarzy epoki Młodej Polski. Wielką zasługą Agnieszki Glińskiej było wydobycie z naturalistycznej sztuki klimatów gombrowiczowskich, co jest pewnego rodzaju nowością w wystawianiu Perzyńskiego, pokazywanego +od zawsze+ w konwencji podobnej do dramatów Zapolskiej. Glińska przywróciła nam Perzyńskiego jako dramatopisarza” – powiedział przewodniczący jury teatralnego Lech Śliwonik.

W kategorii literackiej nagrodą uhonorowano Krystynę Kolińską za książkę „Szaniawski. Zawsze tajemniczy” (PIW). „Szaniawski był wspaniałym pisarzem, ale miał także nietuzinkowe życie. Nawet, jako jego biografka muszę przyznać, że Szaniawski umiał strzec swoich sekretów. Wiele spraw z jego życiorysu ciągle jest, i zapewne pozostanie, niewyjaśnione” – powiedziała laureatka.

Tadeusz Dominik, profesor warszawskiej ASP, jeden z najbardziej znanych polskich kolorystów, bardzo często maluje pejzaże, często te mazowieckie, znane mu od dzieciństwa. Nagrodę samorządu mazowieckiego otrzymał za wystawę „Za oknem jest ogród”, która prezentowana była w zeszłym roku w warszawskiej Królikarni. W kategorii muzycznej nagrodzono Henryka Wojnarowskiego, cenionego dyrygenta muzyki chóralnej. Jurorzy docenili jego nagranie „Mszy” Stanisława Moniuszki z chórem Filharmonii Narodowej.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że nagroda im. Norwida ma już dziewięć lat – ustanowił ją w 2001 roku samorząd województwa mazowieckiego, aby honorować artystów związanych z tym właśnie regionem kraju. „Tegoroczny budżet zachęcał do liczenia się z pieniędzmi, ale nie ulegliśmy pokusie oszczędzania na tej nagrodzie. Jest ona dla nas, podobnie jak cała dziedzina kultury, niezwykle ważna” – podkreślił Struzik.

W tegorocznej, siódmej, edycji nagrody laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł. W przypadku kategorii „dzieło życia” wysokość nagrody to 25 tys. zł.(PAP)

aszw/ abe/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :