Znany z twórczości – Benedykt Cichoszewski

Znany z twórczości – Benedykt Cichoszewski

Mało danych
Jeśli chodzi o życie Benedykta Cichoszewskiego wiemy bardzo niewiele. Nie znamy nawet jego konkretnej daty urodzenia. Wiadomo tylko tyle, że przyszedł na świat w Grodzisku Wielkopolskim w latach 80. XVII wieku.
Przez całe swoje życie był zakonnikiem. W klasztorze cystersów w Przemęcinie i Paradyżu pełnił funkcje śpiewaka i kompozytora

Twórczość kościelna
O ile życie Cichoszewskiego pozostaje do dnia dzisiejszego zagadką o tyle jego twórczość dość dużo mówi o artyście i o jego charakterze. W zasadzie wszystkie jego kompozycje można poznać po tym, że posiadają mocno rozwiniętą inwencję melodyczną, liczne ozdobniki, język muzyczny oparty na figurach retorycznych, swobodna polifonia czy liczne harmoniczne zwroty. Najczęściej w jego utworach można wyróżnić czterogłosowy zespół wokalny natomiast w instrumentach dwie trąbki, kotły, grupę basso continuo oraz dwoje skrzypiec.
Do najważniejszych jego dzieł należy zaliczyć przede wszystkim utwory takie jak: Vesperes de Beata Maria Virginae , Ecce iste est, Factum est silentium , O stellae lucentes , Benedicta et venerabilis czy Exultate fidelium turbae .

Marta Kotas 2008.10.11

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :