Znaleziony przypadkiem – Adam z Wągrowca

Znaleziony przypadkiem – Adam z Wągrowca

Jeszcze niepoznany
Twórca urodził się w Margoninie na Pałukach. Był nie tylko wykładowcą Uniwersytetu Wileńskiego, ale również organistą i kompozytorem, a przede wszystkim zakonnikiem. Należał do zakonu cystersów w Wągrowcu. Mimo, że obecnie niewiele możemy o nim jeszcze powiedzieć pewne jest to, iż za życia był cenionym i wybitnym organistą i muzykiem komponującym w XVII wieku.
Do ciekawostek można zaliczyć fakt, że 17 marca 1620 roku został zaproszony do Katedry Gnieźnieńskiej, by wypróbować nowe organy. Co również świadczy o jego pozycji w świecie muzyki.

Mało ale nowatorsko
Jeśli chodzi o jego twórczość to do dziś zachowała się jedynie tabulatura organowa z 1618 roku, którą znaleziono w żmudzkich Krożach na Litwie. Zawiera ona ok. 20 utworów. Analizując jego utwory można powiedzieć, że wzorował się na włoskim renesansie i wczesnym baroku. Co więcej jako jeden z pierwszych w Europie wykorzystał w notacji utworu na organy osobną pięciolinię dla zapisu tych partii, które były wykonywane przy pomocy nóg na klawiaturze pedałowej organów.

Marta Kotas 2008.10.10

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :