Wystawa „Płeć? Sprawdzam!” w stołecznej Galerii Zachęta

Wystawa „Płeć? Sprawdzam!” w stołecznej Galerii Zachęta

19.03. Warszawa (PAP) – Zdjęcia, instalacje i filmy na temat kobiecości i męskości w sztuce Europy Wschodniej, autorstwa artystów z 24 krajów Europy, które po 1989 roku wyszły z komunizmu, znalazły się na wystawie "Płeć? Sprawdzam!". Ekspozycja jest czynna od piątku w stołecznej Galerii Zachęta.

"Zależało nam na przedstawieniu, w jaki sposób w tej części Europy ewoluował wizerunek mężczyzny i kobiety w sztuce, zarówno sposób przedstawienia ciała, jak i widzenia ról życiowych i wzajemnych relacji płci. Interesujące wydało nam się prześledzenie tych zmian na przestrzeni od II wojny do okresu po zmianach ustrojowych 1989 roku" – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektorka Galerii Zachęta, Agnieszka Morawińska.

Jak podkreśliła kuratorka wystawy Bojana Pejić, podczas przygotowania ekspozycji szczególnie istotne było dla niej przedstawienie kobiecych ról w społeczeństwie i ich ewolucji. "Na wystawie możemy zobaczyć trzy typy kobiet – kobiety silne, +męskie+, kobiety jako matki i część środowiska rodzinnego oraz akty kobiece. Bardzo ważne było dla nas także zestawienie i pokazanie tych ról w różnych krajach" – zaznaczyła Pejić.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza z nich pt. "Socjalistyczna ikonosfera" skupia się głównie na przedstawieniu narzucanych przez komunizm wzorców kobiet i mężczyzn jako przodowników pracy i ideale neutralnego płciowo środowiska pracy.

Druga część "Negowanie przestrzeni osobistych" przedstawia odejście artystów od przestrzeni publicznej i zainteresowanie sferą prywatnych relacji, badania własnej indywidualności i seksualności. Część trzecia pt. "Postkomunistyczne krajobrazy płciowe" ukazuje rewolucję w podejściu do ról rodzinnych i społecznych zwiazaną z upadkiem komunizmu i wprowadzeniem liberalnej demokracji.

Na ekspozycji można zobaczyć dzieła takich artystów jak m.in. Magdalena Abakonowicz, Marina Abramowicz, Micha Brendel, Imre Gabor, Katarzyna Kozyra, Jelena Kowylina i Zbigniew Libera.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 13 czerwca. (PAP)

akn/ ls/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :