Wrocławianie świętują wybór miasta na Europejską Stolicę Kultury w 2016  r.

Wrocławianie świętują wybór miasta na Europejską Stolicę Kultury w 2016 r.

O nominowaniu Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. zdecydowała we wtorek jednogłośnie Komisja Selekcyjna, złożona z ekspertów z UE i Polski. Komisja Selekcyjna rozstrzygnęła konkurs po finałowych prezentacjach pięciu polskich miast biorących udział w finałowym etapie zmagań. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

Tuż przed rozpoczęciem wieczornego koncertu wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl podkreślił, że zwycięstwo stolicy Dolnego Śląska to sukces wszystkich wrocławian.

„Wrocławianie marzą i warto we Wrocławiu marzyć, bo to miasto, w którym spełniają się marzenia. Warto aspirować i wspinać się na wyżyny swoich ideałów. Wrocławianie zbudowali wyjątkową atmosferę tego miast dzięki swojej otwartości i kreatywności, dzięki budowaniu filarów rozwoju kultury, gospodarki i akademickiego Wrocławia” – mówił Grehl.

Zgromadzeni na wrocławskim rynku wysłuchali koncertu argentyńskiego artysty Ariela Ramireza. Tuż po nim wystąpił pochodzący z Kuby Jose Torres.

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, z którymi rozmawiała PAP podkreślali, że Wrocław zasłużenie otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. „W tym mieście naprawdę dużo się dzieje i to w każdej dziedzinie kultury. Mamy festiwale muzyczne, mamy wielki festiwal filmowy i co drugi rok bardzo ważną imprezę teatralną” – powiedziała PAP Agnieszka.

Rozmówcy podkreślali również, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury sprawi, iż ich miasto będzie bardziej rozpoznawalne w Europie. „Wydaje mi się, że Wrocław już teraz stanowi jasny punkt na mapie kulturalnej Europy. Jednak dzięki tytułowi więcej ludzi będzie kojarzyć nasze miasto” – mówił jeden z mieszkańców.

W 2016 roku Wrocław będzie pełnić funkcję Europejskiej Stolicy Kultury wraz z jednym z miast w Hiszpanii. Rozstrzygnięcie konkursu w tym państwie nastąpi prawdopodobnie w lipcu.

W historii konkursu tytuł ten nosiło jedno polskie miasto – Kraków w 2000 roku. (PAP)

pdo/ sto/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :