Wręczono nagrody pozaregulaminowe konkursu Wieniawskiego

Wręczono nagrody pozaregulaminowe konkursu Wieniawskiego

27-letnia Soyoung Yoon, która w piątek wygrała konkurs Wieniawskiego, odebrała m.in. nagrody Prezydenta Poznania, Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego; kolejne nagrody to koncerty od filharmonii wrocławskiej, bałtyckiej, śląskiej i gorzowskiej, a także z orkiestrą symfoniczną z Quebeku.

Jeden ze sponsorów zafunduje triumfatorce tourne po Brazylii, a inny sfinansuje nagranie płyty. Koreankę doceniło też Jury młodzieżowe, które uznało Yoon za ulubieńca młodych melomanów.

Soyoung Yoon studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Zurichu. Po zdobyciu wielu najwyższych nagród w konkursach w Korei zaczęła osiągać sukcesy na scenach międzynarodowych. Występowała z wybitnymi orkiestrami koreańskimi i europejskimi.

Za najlepszego Polaka startującego w konkursie uznano Marię Włoszczowską, która otrzymała także nagrodę specjalną przewodniczącego Jury Maxima Vengerowa – 12 prywatnych lekcji.

Podczas konkursu przez dwa tygodnie w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jury wysłuchało 46 skrzypków z 16 krajów świata. Po raz pierwszy w historii w ścisłym finale nie było żadnego polskiego skrzypka.

W sobotę zwieńczeniem konkursu będzie uroczystość wręczenia nagród oraz Gala Laureatów. W niedzielę swój recital zagra przewodniczący jury Maxim Vengerov.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodski.(PAP)

kpr/ abr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :