Mueller i Myśliwski odebrali nagrody im. Lindego

Mueller i Myśliwski odebrali nagrody im. Lindego

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

Mueller dwa lata temu otrzymała nagrodę Nobla. W uzasadnieniu Akademia Noblowska napisała, że jest autorką, która „łącząc intensywność poezji i szczerość prozy, przedstawia świat wykorzenionych”. W swoich książkach Mueller opisuje życie niemieckiej mniejszości w komunistycznej Rumunii. W dorobku ma takie książki, jak „Sercątko”, „Dziś wolałabym siebie nie spotkać”, „Lis już wtedy był myśliwym”, „Król kłania się i zabija”, „Niziny”, „Głód i jedwab”, „Huśtawka oddechu”.

Wiesław Myśliwski to dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike za powieści „Widnokrąg” (1997) i „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007). Jest autorem powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi, ukazujących tradycje kulturowe. Napisał m.in. „Nagi sad”, „Pałac”, „Złodziej”, „Kamień na kamieniu”, „Klucznik”.

Nagroda im. Lindego jest przyznawana corocznie przez kapitułę złożoną z przedstawicieli Torunia i Getyngi. Honorowani są nią autorzy, których „słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Muszą to być twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia. Wręczanie nagród odbywa się zawsze jesienią, w Toruniu lub Getyndze.

Po raz pierwszy nagrody wręczono w 1996 r. Otrzymali je wówczas Wisława Szymborska i Guenter Grass. Laureatami w kolejnych latach byli m.in.: Zbigniew Herbert, Ryszard Kapuściński, Sławomir Mrożek, Adam Zagajewski, Karl Dedecius, Marcel Reich-Ranicki.

Patron nagrody, Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy Słownik Języka Polskiego, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14. Linde też opracował wielotomową bibliografię „Bibliotheca Polonica”. (PAP)

rau/ je/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :