Jose Padilha rywalizuje z Agnieszką Holland

Jose Padilha rywalizuje z Agnieszką Holland

Tylko jeden film pokonał w Brazylii w zestawieniach box-office’u „Avatara”. „Elitarni – ostatnie starcie” w reżyserii Jose Padilha potrzebował zaledwie trzech tygodni na zdobycie tytułu największego hitu XXI wieku.

„Zebraliśmy wspaniałą ekipę od efektów specjalnych, w tym m.in. takich specjalistów jak Bruno Van Zeebroeck (Transformers), William Boggs (Spiderman) czy Keith Woulard (Dzień Niepodległości)” – mówi reżyser filmu Jose Padilha.

W „Elitarni-ostatnie starcie” kojarzone głównie z karnawałem – Rio, stanie się miastem pełnym gniewu. W świecie bez zasad, po dwóch stronach barykady staną oddziały specjalne, dowodzone przez kapitana Nascimento (w tej roli Wagner Moura) i bezwzględni bossowie ulicznych gangów.

Obok Moury w filmie grają m.in.: Irandhir Santos, Pedro Van Held i Andre Ramiro.

Aktorzy szkoleni byli przez elitarną jednostkę SWAT oraz amerykańską NASA.

„SlashFilm” określił film Padilha jako skrzyżowanie „Infiltracji” z „Ojcem chrzestnym”.

„Elitarni – ostatnie starcie” rywalizuje o Oscara z nowym obrazem Agnieszki Holland – „W ciemności”.

Będzie to ostra walka, bo „Elitarni – ostatnie starcie” zebrał nie tylko pozytywne głosy krytyki, ale przede wszystkim zachwyt milionowej publiczności. W Brazylii, jako jedyny pokonał w zestawieniach box-office’u „Avatara”, obejrzało go ponad 11 milionów osób.

Jednak film Holland także nie pozostaje w tyle. Dramat inspirowany książką Roberta Marshalla „In the Sewers of Lvov” z główną rolą Roberta Więckiewicza wzbudza spore poruszenie wśród światowych krytyków.

„Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego historia – wyjątkowa i wybitnie dramatyczna – obrazuje przemianę zatwardziałego antysemity w anioła stróża” – napisał Joe Morgenstern z „Wall Street Journal”.

Film Holland trafi do polskich kin na początku 2012 roku, natomiast „Elitarni – ostatnie starcie” zobaczymy już 28 października.(PAP Life)

dog/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :