Włoski minister kultury bojkotuje festiwal w Cannes

Włoski minister kultury bojkotuje festiwal w Cannes

08.05. Rzym (PAP) – Minister kultury Włoch Sandro Bondi poinformował w sobotę, że zrezygnował z wyjazdu na festiwal filmowy do Cannes. Powodem jego decyzji jest to, że poza konkursem zostanie tam zaprezentowany włoski film ostro krytykujący rząd Silvio Berlusconiego.

Protest ministra wywołał bardzo głośny już w Italii, wyświetlany od piątku w kinach dokumentalny film interwencyjny "Draquila. Włochy, które się trzęsą" w reżyserii zagorzałej przeciwniczki premiera Sabiny Guzzanti. Tytuł to połączenie dwóch słów – Drakula i nazwy miasta L′Aquila, gdzie przed rokiem doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi.

Tematem filmu, nakręconego w stylu politycznych obrazów Amerykanina Michaela Moore′a, jest przedstawiona w krzywym zwierciadle odbudowa zniszczonego miasta, korupcja i nadużycia władzy, do jakich według autorki miało tam dojść. Guzzanti stawia tezę, że spektakularne, odbywające się w obiektywach kamer zaangażowanie premiera Berlusconiego w odbudowę L′Aquili to polityczny show, który miał służyć tylko jego interesom. Ostre wypowiedzi mieszkańców pozbawionych dachu nad głową reżyserka konfrontuje z oficjalnymi zapewnieniami przedstawicieli rządu o doskonałych rezultatach akcji niesienia pomocy ludności i budowy nowych domów.

Przeciwnicy filmu twierdzą, że jest on demagogiczny i nieobiektywny.

W wydanej w tej sprawie nocie ministerstwo kultury Włoch poinformowało, że szef resortu wyraził "ubolewanie i oburzenie dopuszczeniem na festiwal filmu propagandowego", który – jak podkreślono – "obraża prawdę i cały naród włoski".

Sylwia Wysocka(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :