Runęły fragmenty muru w rzymskim Koloseum, nikt nie odniósłobrażeń

Runęły fragmenty muru w rzymskim Koloseum, nikt nie odniósłobrażeń

09.05. Rzym (PAP) – Koloseum się sypie, o czym przekonano się w niedzielę, kiedy z głównego krużganka amfiteatru odpadły wczesnym rankiem trzy fragmenty muru. Obiekt był pusty, dlatego nikomu nic się nie stało.

Skutki oderwania się kawałków tynku zamortyzowały siatki ochronne – wyjaśnili konserwatorzy zabytku.

Incydent ten, podkreślono w nocie wydanej przez urząd ochrony zabytków w Rzymie, potwierdza konieczność prewencyjnej konserwacji, prowadzonej obecnie w związku z przygotowaniami do wielkiego remontu i odnowy amfiteatru Flawiuszów. Zapowiedziano, że w związku z tym, co wydarzyło się w niedzielny poranek, przeprowadzone zostaną gruntowne kontrole całego obiektu.

Miejsce oberwania muru zabezpieczono, a Koloseum nie zostało zamknięte dla zwiedzających.

W reakcji na incydent stowarzyszenie włoskich archeologów zaapelowało do ministra kultury Sandro Bondiego o natychmiastowe przystąpienie do pilnych konserwacyjnych prac w Koloseum.

"Kolejny już raz uniknięto tragedii; gdyby do zawalenia doszło w chwili, gdy zabytek jest otwarty, ktoś z tysięcy zwiedzających mógłby odnieść obrażenia, zwłaszcza w niedzielę, gdy przybywają tłumy do amfiteatru" – oświadczyła prezes stowarzyszenia Giorgia Leoni.

Jej organizacja wezwała ministerstwo kultury, aby jak najszybciej sprawdzono stan techniczny Koloseum pod kątem bezpieczeństwa turystów.

Sylwia Wysocka(PAP)

syl/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :