Niecodzienne pomniki w Łodzi

Niecodzienne pomniki w Łodzi

„Ławeczka Tuwima”, „Fortepian Rubinsteina”, „Kufer Reymonta”, „Twórcy Łodzi Przemysłowej”, „Fotel Jaracza”, „Pomnik Lampiarza” – co łączy te wszystkie nazwy? Na pozór nie mają przecież ze sobą nic wspólnego. Otóż wszystkie znajdują się w Łodzi, na ulicy Piotrowskiej. Są to pomniki plenerowe,  a właściwie cała galeria. Pomysłodawcą Galerii jest Marcel Szytenchelm, związany z Łodzią animator kultury, jest również autorem lub współautorem większości pomników.
Łódź to trzecie co do wielkości miasto pod względem liczby ludności i czwarte pod względem powierzchni. Jest miastem wojewódzkim, położonym w środkowej Polsce. Ulica Piotrowska to reprezentacyjna ulica w Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, ma długość 4,2 kilometra. Początkowo była traktem komunikacyjnym a obecnie jest „wizytówką” miasta, centrum handlowym i rozrywkowym.
Jak wcześniej pisałam wszystkie wymienione pomniki stanowią Galerię Wielkich Łodzian – upamiętniającą sławne osoby związane z Łodzią. Ustawiane są od roku1999, wykonane z brązu i wszystkie znajdują się przy ulicy Piotrowskiej. Jako pierwsza stanęła „Ławeczka Tuwima”, było to 10 kwietnia 1999 roku. Pomnik przedstawia poetę Juliana Tuwima, siedzącego na ławeczce, miejsce obok niego jest wolne co sprawia ,że możemy usiąść obok poety. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.
Kolejny to „Fortepian Rubinsteina” – autor Marcel Szytenchelm. Pomnik stanął we wrześniu 2000  roku, obok domu w którym urodził się Artur Rubinstein. Przy fortepianie, który wykonany jest z brązu siedzi genialny artysta i kompozytor. Pomnik jest tak zrobiony, że wręcz zachęca aby usiąść obok muzyka .Legenda głosi że pomnik ma niezwykłą moc – jeśli usiądziemy obok muzyka , pogładzimy jego prawą dłoń i liczymy na sukces to możemy liczyć na przychylność losu.
Kolejny  to „Kufer Reymonta” – został odsłonięty 7 września 2001 roku. Autorem jest Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. Pomnik przedstawia sławnego pisarza Władysława Reymonta, który siedzi na kufrze, w ręku trzyma notatnik jakby chciał coś pisać, może kolejną powieść?
Następny pomnik to „Twórcy Łodzi Przemysłowej”. Powstał we wrześniu 2002 roku. Autor – Marcel Szytenchelm. Pomnik przedstawia trzech fabrykantów , siedzących przy stole. Byli oni nazywani królami polskiej bawełny. Przy stole siedzą :Karol Scheibler, Henryk Grohman, Izrael Poznański.
I następny pomnik – „Fotel Jaracza” , stanął w Łodzi 10 czerwca 2006 roku. Autorem pomnika są Jerzy i Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. Stefan Jaracz był założycielem i dyrektorem teatru Ateneum. Pomnik przedstawia go siedzącego  jak gdyby na widowni w teatrze . Poeta trzyma coś w ręku, może scenariusz jakiejś sztuki?
Ostatnim pomnikiem  z tego cyklu na Piotrowskiej jest „Pomnik Lampiarza”. Stanął we wrześniu 2007 roku, autor Marcel Szytenchelm. Pomnik przedstawia bezimiennego elektryka i powstał w setną rocznicę elektryki w Łodzi.
Ja dodałabym jeszcze jeden pomnik do tych które już są .Nie wiem czy może on należeć do Galerii Wielkich Łodzian ale właściwie czemu nie ? Mam tu na myśli „Pomnik Misia Uszatka”. Uszatek niewątpliwie z Łodzi pochodzi więc chyba Mu się należy. Bardzo szybko stał się gwiazdą telewizji, bo kto  nie oglądał dobranocki o misiu co klapnięte uszko ma ? Ja sama będąc dzieckiem bardzo chętnie oglądałam  Misia Uszatka na dobranoc. Pomnik ma niecały metr wysokości i waży około 60 kilogramów. Miś powstał w roku 1957, 6 marca jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego . Uszatek został prawdziwą gwiazdą filmową w 1975 roku , kiedy Studio Filmowe Se – ma – for w Łodzi rozpoczęło produkcję serialu. Bardzo szybko został bohaterem dzieci , które co tydzień zasiadały przed telewizorem aby obejrzeć dobranockę ze swoim ulubieńcem. Pomnik przedstawia Uszatka z plecaczkiem na plecach, w jednej łapce trzyma chyba  jakąś książeczkę , drugą coś pokazuje. W sumie , w Łodzi ma powstać jeszcze kilkanaście podobnych posągów z brązu , przedstawiających inne postacie z bajek , między innymi : Miś Colargol, Muminek, Wróbel Ćwirek, Pingwin Pik – Pok.  Uważam ,że pomysł bardzo fajny, jednak moim zdaniem Uszatek spokojnie do grona Wielkich Łodzian należeć może. Jak będziecie kiedyś w Łodzi , polecam , pomniki godne zobaczenia , z Uszatkiem na czele.

Agnieszka Kowalczyk 2010 -05-04

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :