Wielkopolskie: koncert w 162.rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Wielkopolskie: koncert w 162.rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Pierwszy sukces artystyczny odniósł Shibko w 1995 r., kiedy wygrał 19. Międzynarodowy Konkurs Artystyczny D’Angelo w USA, gdzie – jak napisali krytycy – zaprezentował „olśniewające wykonanie koncertu fortepianowego E-dur Franciszka Liszta”. Później został laureatem słynnych konkursów pianistycznych w Europie, dzięki którym grał następnie w USA, Japonii i Azji.

„Rzucającą się w oczy cechą wykonań Shibko jest miła równowaga, jaką utrzymuje pomiędzy wypracowaną skromnością i spokojną pewnością siebie” – napisał przewodniczący 8. konkursu Gezy Anda, Władimir Aszkenazy.

W modrzewiowym pałacyku księcia Antoniego, młody Fryderyk przebywał co najmniej dwukrotnie. Na pewno stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję. Niektórzy badacze wspominają jeszcze o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym księciu, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.

Chopin patronuje Antoninowi od kilkudziesięciu lat. Jego muzyka rozbrzmiewa w leśnej rezydencji księcia przez cały rok. Występują tutaj wybitni pianiści z całego świata. Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazy i litografie oraz odlew ręki Chopina przypominają wielu artystom chwile pobytu kompozytora. Zdewastowany pałacyk odrestaurowano w latach 70-tych XX wieku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Jerzego Waldorffa.

Sam książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Jego rezydencję w Antoninie odwiedzały nierzadko osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki. Stworzył muzykę do „Fausta” Goethego, był mecenasem sztuk pięknych.

Młody Chopin bywał także w pobliskim Strzyżewie, gdzie mieszkała jego matka chrzestna Anna Wiesiołowska z hrabiów Skarbków.

Organizatorem niedzielnego recitalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, do którego należy antoniński pałac i znajdujący się tutaj Dom Pracy Twórczej. Koncert będzie komentować Krystyna Pietranek Kulis.(PAP)

zak/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :