Wielki Splendor dla Teresy Lipowskiej

Wielki Splendor dla Teresy Lipowskiej

06.12. Warszawa (PAP)- Teresa Lipowska została laureatką Wielkiego Splendora – nagrody Teatru Polskiego Radia. Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas gali w siedzibie Polskie Radia w Warszawie. Splendory za całokształt twórczości otrzymali Ludmiła Dobrowolska-Łączyńska i Kazimierz Kaczor.

„Jest to najpiękniejszy prezent mikołajkowy, jaki w życiu dostałam” – powiedziała Lipowska. „To najważniejsza nagroda w moim życiu zawodowym. Ta statuetka jest oceną półwiecza mojej pracy” – zaznaczyła.

Lipowska otrzymała Splendora za „wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie rangi radia artystycznego w Polsce”. Laureatka zagrała w Teatrze Polskiego Radia dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym.

Od wielu lat związana jest również z popularną powieścią radiową „W Jezioranach”, w której od samego początku kreuje rolę przedsiębiorczej Stasi Dobrowolskiej-Lepieszkowej.

Nagrodę Splendora od 1988 roku przyznaje zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. Statuetkę tradycyjnie wręcza prezes Zarządu Polskiego Radia.

Od 2006 roku przyznawana jest również nagroda specjalna za całokształt twórczości – Splendor Splendorów. W tym roku otrzymali ją Ludmiła Dobrowolska-Łączyńska i Kazimierz Kaczor.

Dobrowolska-Łączyńska od blisko 60. lat związana z Polskim Radiem. Oprócz występów w popularnym „Podwieczorku przy mikrofonie” zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach i w audycjach dla dzieci i młodzieży. Głos aktorki znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Wisi Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”. Rolę tę aktorka kreuje nieprzerwanie od 1957 r. W plebiscycie na najbardziej lubianą postać otrzymała wśród słuchaczy największą liczbę głosów.

Kazimierz Kaczor od wielu lat współpracuje z Polskim Radiem. Występował w wielu audycjach, jako interpretator powieści, a w Teatrze Polskiego Radia stworzył dziesiątki ról w słuchowiskach z klasyki polskiej i obcej oraz dramatu współczesnego.

Laureatami Honorowego Wielkiego Splendora, nagrody przyznawanej okazjonalnie za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej, zostali Adam Marszałek, prezes Wydawnictwa Adam Marszałek, i kompozytor Marian Szałkowski.

Po raz pierwszy w tym roku wręczono również nagrodę TeleSplendora – przyznawaną przez Zarząd Telewizji Polskiej, za „najbardziej telewizyjne” słuchowisko, które zostało zekranizowane i pokazane w TVP. Pierwszym laureatem tego wyróżnienia został Andrzej Bart za słuchowisko „Boulevard Voltaire”.

Na liście tegorocznych wyróżnionych znalazł się także reżyser Wojciech Maciejewski, który odebrał wyróżnienie przyznane przez Związek Artystów Scen Polskich. Nagrodę wręczyła prezes ZASP, Joanna Szczepkowska.

Pierwszego Splendora Splendorów otrzymał Wiesław Michnikowski, w 2007 roku laureatką nagrody została wybitna aktorka Mirosława Dubrawska, a w 2008 roku – Ignacy Gogolewski.

Nagrodą Wielkiego Splendora zostali dotychczas uhonorowani m.in.: Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Franciszek Pieczka, Anna Seniuk i Stanisława Celińska.

Laureatami Honorowego Wielkiego Splendora są m.in.: reżyser Zbigniew Kopalko, pisarz Andrzej Mularczyk, aktor Wieńczysław Gliński, kompozytor Edward Pałłasz. (PAP)

mdn/ zig/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :