Polański tryumfatorem europejskich „Oscarów”

Polański tryumfatorem europejskich „Oscarów”

07.12.Tallinn (PAP) – „Autor widmo” Romana Polańskiego zdobył w Tallinnie 6 statuetek Europejskiej Akademii Filmowej, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla filmu roku. Obraz nominowany był do nagród w 7 kategoriach.

Od początku uznany za faworyta, polityczny thriller Polańskiego prócz statuetki dla najlepszego filmu, został nagrodzony za najlepszą reżyserię, scenariusz, scenografię i muzykę. Ewan McGregor, który w filmie wciela się w pisarza redagującego autobiografię brytyjskiego premiera zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora.

„To stanowczo za dużo. Jeszcze raz serdecznie dziękuję moim kolegom po fachu” – powiedział Polański w wideokonferencji transmitowanej na żywo podczas ceremonii.

Wcześniej, film został nagrodzony podczas Festiwalu w Berlinie, gdzie Polański zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię.

Główny rywal „Autora widmo”, film „Lebanon” izraelskiego reżysera Samuela Maoza, laureat Złotego Lwa w Wenecji, został wyróżniony w Tallinnie dwiema nagrodami: w kategorii odkrycie roku i dla najlepszego operatora kamery (Giora Bejach).

Europejskie Nagrody Filmowe – europejski odpowiednik Oscarów – powstały w roku 1988. Co roku są przyznawane przez Europejską Akademię Filmową, która liczy 2,3 tys. członków. Ceremonia odbywa się w lata nieparzyste w Berlinie, gdzie znajduje się także siedziba Akademii; w lata parzyste – w innych europejskich miastach. Pierwszym laureatem ENF był Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. (PAP Life)

ewo/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :