Wajda o „Katyniu” w rosyjskiej TV: nie sądziłem, że tego dożyję

Wajda o „Katyniu” w rosyjskiej TV: nie sądziłem, że tego dożyję

02.04. Moskwa (PAP) – "Nie sądziłem, że dożyję tego" – tak Andrzej Wajda skomentował w wypowiedzi dla telewizji Rossija zapowiedź prezentacji przez tę państwową stację "Katynia". "To wydarzenie bezprecedensowe" – dodał.

Reżyser powiedział, że pracując nad filmem polscy i rosyjscy aktorzy myśleli tylko o jednym – "o znalezieniu drogi do wspólnego rozumienia tego, że należy oddzielać system, reżim od narodu, oddzielać Stalina od naszych przyjaciół Moskali".

"Był taki wiersz Adama Mickiewicza – +Do przyjaciół Moskali+. My też chcieliśmy, aby ten film był skierowany do przyjaciół – z otwartością i nadzieją na wzajemne zrozumienie" – wyznał Wajda.

Z kolei aktor Siergiej Garmasz, odtwórca jednej z ról w dramacie Wajdy, podkreślił, że film ten, to "requiem dla wszystkich, którzy ucierpieli wskutek represji".

Rossija wyświetli "Katyń" w kanale tematycznym Kultura, w porze najwyższej oglądalności. Emisję wyznaczono na godz. 19.50 czasu moskiewskiego (17.50 czasu polskiego). Po filmie zaplanowano dyskusję z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki. (PAP)

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :