Reżyser Werner Herzog przyjedzie w maju do Warszawy

Reżyser Werner Herzog przyjedzie w maju do Warszawy

01.04. Warszawa (PAP) – Wybitny niemiecki reżyser Werner Herzog – twórca filmów "Nosferatu wampir", "Zagadka Kaspara Hausera" i "Fitzcarraldo" – przyjedzie w maju do Warszawy na festiwal Planete Doc Review. Będzie gościł m.in. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Siódma edycja festiwalu Planete Doc Review, prezentującego najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, potrwa od 7 do 16 maja.

67-letni Herzog będzie gościł w polskiej stolicy przez trzy dni: od 7 do 9 maja.

7 maja niemiecki artysta weźmie udział w konferencji prasowej w siedzibie PAP. 7 i 8 maja wygłosi z kolei w Kinotece wykłady dla przedstawicieli branży filmowej oraz festiwalowej publiczności. W tych samych dniach spotka się ponadto z widzami po projekcjach swoich filmów (tytuły filmów zostaną podane przed rozpoczęciem festiwalu).

Urodzony w Monachium Werner Herzog (prawdziwe nazwisko: Werner H. Stipetic) – syn dwójki biologów, reżyser, scenarzysta producent filmowy i aktor – zrealizował m.in. filmy: "Znaki życia" (1968), "Aguirre, gniew boży" (1972), "Zagadka Kaspara Hausera" (1974), "Stroszek" (1977), "Woyzeck" (1979), "Nosferatu wampir" (1979, z niezapomnianym Klausem Kinskim w roli głównej), "Fitzcarraldo" (1982), "Tam, gdzie śnią zielone mrówki" (1984), "Krzyk kamienia" (1991).

"Aguirre, gniew boży", opowieść o XVI-wiecznym hiszpańskim konkwistadorze (w jego roli Kinski) poszukującym legendarnego Eldorado w peruwiańskiej dżungli, była nominowana do francuskiego Cezara.

"Zagadkę Kaspara Hausera" uhonorowano Nagrodą Jury i prestiżową nagrodą krytyków FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Bohaterem tego filmu jest młody mężczyzna, który przez wiele lat był trzymany w całkowitej izolacji od świata, a następnie trafił pod opiekę naukowców – pragnących wprowadzić go w strukturę społeczeństwa, w świat "ludzi normalnych i racjonalnych".

W Cannes przyznano też Herzogowi nagrodę za reżyserię filmu "Fitzcarraldo" – o Europejczyku owładniętym obsesyjną myślą o stworzeniu opery w amazońskiej dżungli.

Horror "Nosferatu wampir" – z Klausem Kinskim i Isabelle Adjani w obsadzie – był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. O aktorze Klausie Kinskim, wielkim ekscentryku, Herzog mawiał: "Każdy siwy włos na mojej głowie zawdzięczam Kinskiemu".

Wysoko oceniane są także filmy dokumentalne Herzoga. Dokument "Mały Dieter chciałby latać" (1997) zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Za "Człowieka niedźwiedzia" (2005) nagrodę przyznała Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych. "Spotkania na krańcach świata" (2007) były z kolei nominowane do Oscara.

"Cywilizacja jest jak cienka warstwa lodu na powierzchni głębokiego oceanu chaosu i ciemności" – to jedna z najbardziej znanych wypowiedzi Wernera Herzoga.

Reżyserzy, dla których twórczości Herzog deklaruje szczególny szacunek, to: Akira Kurosawa, Luis Bunuel i Friedrich Murnau.(PAP)

jp/ ls/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :