Wajda: jestem szczęśliwy, że „Katyń” pokazano w rosyjskiej TV

Wajda: jestem szczęśliwy, że „Katyń” pokazano w rosyjskiej TV

06.12. Moskwa (PAP) – Andrzej Wajda powiedział w wywiadzie dla dziennika „Rossijskaja Gazieta”, który ukazał się w poniedziałek, że jest szczęśliwy, iż „film +Katyń+, o którym mówiono, że w ogóle nie trafi na ekrany kin w Rosji, został pokazany przez rosyjską telewizję”.

Zamieszczonym w poniedziałek wywiadem rządowy dziennik zapowiada oficjalną wizytę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

„Rossijskaja Gazieta” informuje, że Miedwiediew podczas pobytu w Warszawie wręczy polskiemu reżyserowi Order Przyjaźni, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej.

Wajda powiedział, że nie spodziewał się, iż rosyjska telewizja zaprezentuje „Katyń”. „Nie chodzi o to, że jest to mój film, lecz o to, że jest to część procesu, który dla Rosjan jest bardzo trudny i ważny, ponieważ zakłada dokonanie oceny okresu stalinowskiego” – powiedział.

„I nagle pojawia się polski film, który coś o tym mówi. Dla mnie było to bardzo ważne” – dodał reżyser.

Uroczystość odznaczenia Wajdy odbędzie się w poniedziałek podczas 5. sesji Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach.

O przyznaniu polskiemu reżyserowi Orderu Przyjaźni służba prasowa Kremla poinformowała w sierpniu tego roku. W uzasadnieniu napisano, że Wajda został uhonorowany za wielki wkład w rozwój rosyjsko-polskich stosunków w sferze kultury. Sam reżyser uznał jednak, że prezydent Rosji nagrodził go przede wszystkim za zrealizowanie filmu o Katyniu.

Rosyjska telewizja państwowa Rossija pokazała „Katyń” dwukrotnie w kwietniu tego roku. Po raz pierwszy wyemitowała go 2 kwietnia w kanale tematycznym Kultura. Druga projekcja odbyła się 11 kwietnia; wówczas Rossija zaprezentowała „Katyń” w swoim głównym programie w najlepszym czasie antenowym.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ kar/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :