W Warszawie otwarto wystawę najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego

W Warszawie otwarto wystawę najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego

Wystawę w Bibliotece Narodowej przy pl. Krasińskich otworzyła w niedzielę pierwsza dama Anna Komorowska. Wystawa jest związana z kampanią społeczno-edukacyjną ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, mającą przypominać o roli języka ojczystego.

Anna Komorowska podkreśliła, że jest to wyjątkowa prezentacja, gdyż dzięki niej „zwykli śmiertelnicy” mogą zobaczyć jedne z najcenniejszych zabytków polskiej tradycji i języka, które na co dzień nie są pokazywane. Przypomniała, że we wtorek obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Najstarszym obiektem pokazanym na wystawie są pochodzące z XIV wieku Kazania świętokrzyskie. Jest to najstarszy zapis prozy polskiej. Zabytek składa się z jednego całego kazania (Kazania na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych kazań. Spisane zostały na pergaminie, który w XV wieku posłużył, pocięty na paski, do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy. (PAP)

dsr/ je/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :