W Bielsku-Białej rozpoczęła się 14. Bielska Zadymka Jazzowa

W Bielsku-Białej rozpoczęła się 14. Bielska Zadymka Jazzowa

Shepp przed środowym występem otrzymał nagrodę Anioła Jazzowego. To statuetka z brązu dłuta bielskiej artystki Lidii Sztwiertni, która została przyznana – jak głosi laudacja na cześć muzyka – „ikonie jazzu, gigantowi saksofonu, dramaturgowi, poecie wolności, bojownikowi +the new thing+ i awangardy, artysty ognia i gniewu, pasji i miłości, stróża tradycji, dżentelmena”.

Muzykowi w Bielsku-Białej towarzyszył niemiecki pianista Joachim Kuehn. Zaprezentowali materiał ze wspólnej płyty „Wo!Man”, która ukazała się w ubiegłym roku. Zadymkowy koncert był jej polską premierą.

Shepp urodził się w 1937 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest jedną z czołowych postaci free jazzu. Początkowo koncertował z różnymi amatorskimi zespołami tanecznymi, a później – jako saksofonista tenorowy – z grupami rhythm`and`bluesowymi. Na początku lat 60. zaczął się pojawiać w zespołach awangardowego jazzu. Grał z Cecilem Taylorem, Billem Dixonem, Donem Cherrym i Johnem Tchicai. Zajmował się pisaniem muzyki, a także sztuk teatralnych. W latach 80. Shepp postrzegany był jako jazzman wszechstronny, którego nie można jednoznacznie sklasyfikować, a który jest w stanie trafić w gusty szerokich kręgów publiczności.

Kuehn urodził się w 1944 roku. Studiował w klasie fortepianu i kompozycji u Arthura Schmidt-Elsey’a w Lipsku. Jazzem zainteresował się będąc pod wpływem swojego starszego brata Rolfa, klarnecisty. W 1964 roku założył swój zespół, pierwszy w ówczesnej NRD reprezentujący nurt free jazz. W 1966 roku opuścił kraj i osiadł w Hamburgu. Występował na Newport Jazz Festival. W 1968 roku przeniósł się do Paryża, a w drugiej połowie lat 70. do Kalifornii, gdzie pracował m.in. z Alphonsem Mouzonem, Billym Cobhamem, Michaelem Breckerem, Eddie Gomezem. Do historii przeszła jego płyta wydana w duecie z Ornettem Colemanem.

Środowy występ legendy w Bielsku-Białej poprzedził koncert kwintetu polskiego skrzypka, uważanego za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej Adama Bałdycha, w którym na perkusji zagrał Amerykanin Dana Hawkins.

Podczas bielskiego festiwalu zostanie wręczony jeszcze jeden Anioł Jazzowy. Odbierze go kompozytorka, aranżer jazzowy i dyrygent Maria Schneider, która w sobotę poprowadzi specjalnie powołaną na tę okazję Silesian Jazz Orkiestra, złożoną z wykładowców, absolwentów i studentów Instytutu Akademii Muzycznej w Katowicach

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Zadymki jest jubileusz 45-lecia jazzu w Bielsku-Białej. Specjalnie z tej okazji w sobotę wystąpią miejscowi pionierzy gatunku: kwartet pianisty, kompozytora i aranżera Andrzeja Zubka w oryginalnym składzie z Kazimierzem Jonkiszem na perkusji, Bogusławem Skawiną na trąbce i Bronisławem Suchankiem na kontrabasie.

Podczas Zadymki wystąpi między innymi także: czarnoskóra gwiazda flamenco Concha Buika, Ambrose Akinmusire Quintet, zespół NoJazz z Francji, gruziński ZumbaLand oraz sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego w koncercie „Moi pierwsi mistrzowie: Komeda, Trzaskowski, Kurylewicz”.

Festiwalowi towarzyszą wystawy sprzętu dla audiofilów „AudiofilDesign” oraz fotografii Janusza Różańskiego „3xJazz – listen, see & feel! „.

Zadymka Jazzowa to według miesięcznika branżowego Jazz Forum najlepszy festiwal jazzowy w Polsce. Laur ten – przyznawany co roku – impreza otrzymała po raz trzeci z rzędu. Tegoroczna edycja potrwa do 26 lutego.

Podczas dotychczasowych edycji Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa wystąpiło blisko 600. wykonawców z około 30 krajów. Wśród nich legendy jazzu: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade i Ahmad Jamal. (PAP)

szf/ rda/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :