W Sanoku zrekonstruowano pracownie Zdzisława Beksińskiego

W Sanoku zrekonstruowano pracownie Zdzisława Beksińskiego

We wtorek mija siódma rocznica śmierci artysty.

„Otwarcie Galerii odbędzie się w maju. Powstaje w odbudowywanym, południowym skrzydle sanockiego zamku. Na powierzchni ponad 900 m kw. znajdą się: ekspozycja jego prac oraz rekonstrukcja dwóch pracowni Beksińskiego – sanockiej i warszawskiej. Odtwarzanie pracowni już zostało zakończone. Trwa przygotowywanie ekspozycji” – powiedział Banach.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do Sanoka. Tam od 1959 roku do początku lat 70. pracował jako plastyk w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Rodzina Beksińskich związana była z Sanokiem od kilku pokoleń. Przodek Zdzisława Beksińskiego – Mateusz zamieszkał w tym mieście po upadku powstania listopadowego.

W 1977 r. Beksiński postanowił opuścić Sanok, po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich.

Artysta początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, później malarstwem i rzeźbą. Pierwszym poważnym sukcesem artystycznym Beksińskiego była wystawa zorganizowana w Warszawie w 1964 r. przez znanego krytyka Janusza Boguckiego. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.

Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie sanockiemu Muzeum Historycznemu, które posiada największą kolekcję jego dzieł. Zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.(PAP)

kyc/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :