Jerzy Skolimowski pisze scenariusz filmu „Dywizjon 303”

Jerzy Skolimowski pisze scenariusz filmu „Dywizjon 303”

W ub. roku spadkobiercy autora książki „Dywizjon 303” podpisali umowę w sprawie praw na jej wykorzystanie z firmą producencką Film Media. Film ma być gotowy w ciągu dwóch lat. Scenariusz tworzy Jerzy Skolimowski.

Prezes Film Media Jacek Samojłowicz nie wykluczył w rozmowie z PAP Life, że to Skolimowski będzie również reżyserem fabuły nakręconej na podstawie książki Fiedlera.

„Tytuł filmu jest oczywisty, +Dywizjon 303+ Fiedlera należy do najbardziej rozpoznawalnych w świecie tytułów książek. Miałem przyjemność być w poświęconym pisarzowi muzeum w Puszczykowie. Doznałem szoku widząc kolekcję jego książek wydanych w dziesiątkach krajów” – powiedział Samojłowicz.

Jak dodał, trwają intensywne prace nad filmem: poszukiwanie maszyn, zagranicznych koproducentów i zbieranie dokumentacji. Produkcja powinna ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się w roku 2013.

Udziałem w filmie zainteresowani są wg Samojłowicza m.in.: Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski. Planowany jest również udział aktorów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Czech.

„Cały czas w Polsce i za granicą zbieram dokumentację, kontaktuję się z osobami, które robiły filmy o samolotach. Sprawdzamy, gdzie moglibyśmy znaleźć samoloty, makiety, programy komputerowe które były wykorzystywane w innych produkcjach filmowych” – dodał.

Szacunkowy koszt wyprodukowania filmu to ok. 20-30 mln zł. Jak zapewnił Samojłowicz, ma inwestorów zainteresowanych sfinansowaniem tej produkcji.

Dywizjon 303 zaliczany został do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.(PAP Life)

rpo/ tom/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :