Aktorzy z Danii i Konga najlepsi na Berlinale

Aktorzy z Danii i Konga najlepsi na Berlinale

Folsgaard zagrał rolę Christiana VII w „En Koneglig Affaere” (ang. „A Royal Affair”), będącego wspólną produkcją Danii, Czech Niemiec i Szwecji.

Rachel Mwanza jest odtwórczynią głównej roli w kanadyjskim filmie „Rebelle” (ang. „War Witch”), opowiadającym o dziewczynce wcielonej do wojska w czasie wojny domowej w Kongo.

Nagroda za reżyserię trafiła do Niemca Christiana Petzolda za film „Barbara”, zaś Grand Prix Jury nagrodzono węgierski film „Csak a Szel” (ang. „Just The Wind”), który wyreżyserował Bence Fliegauf.

Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny otrzymał Lutz Reitemeier, autor zdjęć do chińskiego filmu „Bai Lu Yuan” (ang. „White Deer Plain”). Za najlepszy scenariusz nagrodzeni zostali Nikolaj Arcel i Rasmus Heisterberg, autorzy scenariusza do filmu „En Koneglig Affaere”.

Nagroda im. Alfreda Bauera, przyznawana za wyznaczanie nowych kierunków w sztuce filmowej, trafiła do portugalskiego reżysera Miguera Gomesa, który na Berlinale pokazał swój film „Tabu” (Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja).

Specjalne wyróżnienie jury festiwalu przyznało za szwajcarsko-francuską produkcję „L’enfant d’en haut” w reżyserii Ursuli Meier. (PAP)

awi/ ap/ mhr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :