W Warszawie otwarto Muzeum Ordynariatu Polowego

W Warszawie otwarto Muzeum Ordynariatu Polowego

08.12. Warszawa (PAP) – W podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie otwarto w środę Muzeum Ordynariatu Polowego, ukazujące dzieje kapelanów od średniowiecza do czasów współczesnych. Placówkę poświęcił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

„Uroczystość otwarcia Muzeum Ordynariatu Polowego skłania nas do dziękowania za dar wiary i wolności” – podkreślił abp Migliore. Dodał, że będzie ono przypominało „przeszłość chlubną i dramatyczną”, ale także pozwoli „mieć nadzieję na przyszłość”.

„Dziś nasze myśli kierujemy do licznych kapłanów wojskowych – byłych i obecnych – a szczególnie do tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego oraz polskich żołnierzy – małych i dużych bohaterów, którzy przypominają, że wolność jest synonimem życia” – dodał hierarcha.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że w przyszłym roku odbędą się obchody 90-lecia ustanowienia w Polsce przez papieża Benedykta XV Ordynariatu Polowego.

„Ta rocznica, jak i to muzeum, przypomną nam sylwetki niezwykłych, zwykłych duszpasterzy – tych, którzy ze względu na sytuację historyczną wsławili się na polach walki, z tymi najbardziej znanymi, jak obrońca Jasnej Góry o. Augustyn Kordecki, czy ks. Ignacy Skorupka z bitwy pod Ossowem” – zaznaczyła.

Jak powiedział nowy biskup polowy Józef Guzdek, muzeum ukaże „symbiozę ducha i czynu”. „Sądzę, że wszyscy ci, którzy będą nawiedzać podziemia tej katedry, którzy będą poznawać przeszłość, potrafią budować piękne jutro, bo zasada jest ta sama: Szlachetny człowiek z najgłębszymi motywacjami może być autorem pięknych czynów – miłości Ojczyzny i poświęcenia” – mówił podczas uroczystości nowy biskup polowy Józef Guzdek.

W otwarciu muzeum wzięli udział: minister obrony narodowej Bogdan Klich, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, a także hierarchowie kościelni, a wśród nich kard. Kazimierz Nycz i pierwszy biskup polowy abp Sławoj Leszek Głódź. Podczas uroczystości pieśni patriotyczne wykonał chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego WP, poezję recytował Andrzej Seweryn.

Muzeum Ordynariatu Polowego działa formalnie jako filia Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Mieści się w podziemiach Katedry Polowej WP przy ul. Długiej.

Będzie tu można zobaczyć m.in. mitrę biskupa polowego Józefa Gawliny, fragment Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskim, pamiątki po kapelanach, którzy tam zginęli oraz różaniec dowódcy obrony klasztoru podczas oblężenia Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego w 1655 r. o. Augustyna Kordeckiego, łuk krymsko-tatarski zdobyty pod Wiedniem w 1683 r.

Już w czwartek muzeum będzie czynne dla zwiedzających. Zimą będzie otwarte we wtorki i czwartki w godz. 10-18; w pozostałe dni od 10 do 16. W poniedziałki placówka będzie nieczynna.

Muzeum zostało powołane przez Radę m.st. Warszawy na podstawie porozumienia z 2005 r., zawartego pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydentem m.st. Warszawy, dyrektorem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i proboszczem Katedry Polowej Wojska Polskiego.

Inwestycję współfinansowały: miasto stołeczne Warszawa – 4,5 mln zł oraz Ministerstwo Kultury – 1,5 mln zł. 6,8 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Projekt adaptacji podziemi katedry na muzeum realizował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. (PAP)

skz/ abr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :