Półmetek budowy Muzeum Historii Żydów Polskich

Półmetek budowy Muzeum Historii Żydów Polskich

09.12. Warszawa (PAP) – Półmetek prac osiągnęła budowa Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W czwartek pokazano dziennikarzom mury placówki, która ma zostać oddana do użytku w marcu 2012 r.

„Pomysł na powstanie muzeum powstał przed laty, jednak dopiero teraz udaje się go zrealizować. Budowa osiągnęła obecnie półmetek, jej zakończenie jest planowane na marzec 2012 roku. Powstawanie placówki to wspólna inicjatywa miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które łącznie przeznaczyły na ten cel blisko 200 mln zł. Nie obyłoby się również bez zaangażowania Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny” – mówiła zgromadzonym na terenie budowy dziennikarzom prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zakończone zostały już główne prace żelbetowe w budynku, a najtrudniejszym – jak zaznaczyła prezydent – elementem były znajdujące się w centralnej części placówki dwie ściany krzywoliniowe. „To dzieło sztuki inżynieryjnej, w porównaniu do projektu nieco zmienione, ale zachowujące swój symboliczny wymiar. Sam budynek został wkomponowany w otoczenie, gdzie znajduje się m.in. pomnik Bohaterów Getta. Czekamy z niecierpliwością na właściwe otwarcie. To projekt dla nas bardzo ważny, z punktu widzenia starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale przede wszystkim dla budowania świadomości historycznej, tolerancji i zrozumienia między narodami, których losy były splecione od setek lat” – zaakcentowała Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Jerzy Halbersztadt dodał, że za każdym razem, kiedy przychodzi na plan budowy jest pod ogromnym wrażeniem, że to, „co zna z prac projektowych przybiera realny kształt”. „Jesteśmy już dziś pewni, że wszystko zostanie zrealizowane w terminie. To nie tylko z sensie konstrukcji, ale także efektu, którego się spodziewamy, niezwykłe dzieło architektury, które posłuży celom edukacji i przybliżenia kultury żydowskiej w Polsce, ale także promocji Warszawy i Polski na świecie” – powiedział Halbersztadt.

Obecny na spotkaniu autor projektu muzeum fiński architekt Rainer Mahlamaki podkreślił, że jest usatysfakcjonowany postępami prac. „Są prowadzone profesjonalnie i efektywnie, dając piękny efekt, komponujący się z przestrzenią zewnętrzną. Praca nad tym projektem to dla mnie już siedem lat ekscytujących doświadczeń i przeżyć. Kolejne 15 miesięcy zapowiada się bardzo pracowicie, dokonamy wszelkich starań by wszystko było wykonane perfekcyjnie i zgodnie z planem” – podsumował Mahlamaki.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem Mahlamakiego, będzie miało ponad 12 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, z czego blisko 5 tys. m. kw. zajmie wystawa główna i wystawy czasowe. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i sale konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego, złożone z ogólnodostępnej biblioteki, mediateki, elektronicznej bazy danych o judaikach i wielofunkcyjnych sal projekcyjno-konferencyjno-koncertowych na ok. 650 osób oraz wystawy okresowe. Stała ekspozycja ma zająć dolny, podziemny poziom.

Stworzona zostanie także nowoczesna witryna internetowa zawierająca m.in. zbiór cyfrowych reprodukcji eksponatów oraz bazę danych o polskich judaikach. W budynku powstanie również zaplecze gastronomiczno-handlowe oraz inne pomieszczenia dla zwiedzających.

Autorem inicjatywy utworzenia muzeum było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 roku ogłoszono werdykt jury na projekt placówki, w roku 2006 została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami muzeum, zaś w czerwcu 2007 roku w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Placówka ma powstać do marca 2012 roku. (PAP)

akn/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :