Moscow City Ballet przyjedziedo Polski

Moscow City Ballet przyjedziedo Polski

07.12. Warszawa (PAP) – „Dziadek do orzechów” i „Jezioro Łabędzie” to przedstawienia, które w grudniu w kilku miastach Polski zaprezentuje Moscow City Ballet. Grupa wystąpi w Kielcach, Zabrzu, Warszawie, Łodzi i Gdyni.

Moscow City Ballet to renomowana grupa, która wśród polskich widzów cieszy się uznaniem – w ciągu ostatnich trzech lat ich przedstawienia obejrzało w Polsce ponad 60 tys. osób. Balet prezentuje klasyczny repertuar, tancerze pracują pod okiem dyrektora artystycznego Victora Smirnova-Golovanova.

„To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów. To ja jestem Klarą, księciem, królem mysz… To wszystko żyje we mnie. Być może to jest tajemnicą sukcesu” – mówi twórca i dyrektor Moscow City Ballet, Victor Smirnov-Golovanov.

Przedstawienie „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Moscow City Ballet „The New York Times” nazwał „olśniewającym i zapierającym dech w piersiach”. Spektakl zagrany zostanie 14 grudnia w Zabrzu, 19 grudnia w Warszawie i 22 grudnia (dwukrotnie) w Gdyni.

„Jezioro Łabędzie” publiczność zobaczy w Kielcach (13 grudnia), Warszawie (18 grudnia), Łodzi (20 grudnia – dwukrotnie), Gdyni (21 grudnia – dwukrotnie).

Moscow City Ballet został założony w 1988 roku przez rosyjskiego choreografa Viktora Smirnova-Golovanova, który przez ponad 20 lat był tancerzem Teatru Bolszoj. W skład grupy wchodzi ok. 60 tancerzy wywodzących się z najlepszych szkół choreograficznych Rosji i Ukrainy.

W repertuarze Moscow City Ballet można znaleźć m.in: „Jezioro łabędzie”, „Śpiącą królewnę”, „Kopciuszka”, „Romeo i Julię” (do muzyki Prokofiewa; premiera 7 grudnia 2004 w Poznaniu), „Don Kichota”, „Dziadka do orzechów”, „Giselle”, „Wojnę i pokój” oraz jednoaktowe balety: „Miłość i śmierć Anny Kareniny”, „Carmen”, „Romeo i Julię” (do muzyki Czajkowskiego).

Zespół rozpoczął swoją międzynarodową karierę w 1989 roku w Seulu (Korea), wtedy pierwszy raz wystąpił przed publicznością. Jego sukces poza terytorium Rosji czyni go najczęściej podróżującym składem baletowym na świecie. Od 1988 roku Moscow City Ballet przedstawił swoje spektakle m.in. w Belgii, Egipcie, Niemczech, Holandii, Hongkongu, Irlandii, Izraelu, Japonii, Chinach, Korei, Singapurze, USA, Wielkiej Brytanii i w Rosji. Od 1991 roku w samej tylko Wielkiej Brytanii zespół dał ponad 1300 spektakli. W grudniu 2003 roku Moscow City Ballet po raz pierwszy wystąpił w Polsce. (PAP)

agz/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :