W Tychach stanie rzeźba Ryszarda Riedla

W Tychach stanie rzeźba Ryszarda Riedla

Uchwałę w sprawie rzeźby Riedla przyjęli już miejscy radni, na ten cel zostanie przeznaczonych 70 tys. zł – podały służby prasowe magistratu. Postać Riedla stanie w pobliżu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Niepodległości, naprzeciwko Urzędu Miasta.

Autorem postaci Riedla – która prawdopodobnie zostanie odlana w brązie – będzie rzeźbiarz i grafik Tomasz Wenklar. „Rysiek to bardzo ważna dla mnie osoba, zawsze darzyłem go ogromnym szacunkiem i słuchałem jego muzyki – z zamiarem stworzenia jego rzeźby nosiłem się od siedmiu lat” – powiedział artysta, który nad projektem pracuje od trzech miesięcy. Za kolejne dwa-trzy miesiące rzeźba ma być gotowa.

„Chcę żeby to nie była tylko postać, chcę żeby to była muzyka. Dlatego Rysiek nie będzie siedział, czy po prostu stał – on będzie szedł z rozwianymi włosami, w kowbojskim kapeluszu, wytartych dżinsach – taki prawdziwy bluesman. Chcę go wyrzeźbić bardziej bluesem niż gliną” – zaznaczył Wenklar.

Ryszard Riedel urodził się 1956 r. w Chorzowie. Przez lata mieszkał i tworzył w Tychach. Zmarł w 1994 r., pośrednią przyczyną jego śmierci był nałóg narkotykowy. Został pochowany w Tychach. Przez lata był liderem Dżemu, znanego m.in. z takich utworów jak: „Whisky”, „Sen o Wiktorii”, „Czerwony jak cegła” czy „Naiwne pytania”. Historię życia muzyka opowiedział w 2005 r. Jan Kidawa Błoński, w fabularnym filmie „Skazany na bluesa”. (PAP)

kon/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :