We Wrocławiu rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej

We Wrocławiu rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej

Główne wydarzenia festiwalowe odbywają się w Dzielnicy Czterech Świątyń, miejscu gdzie w bliskim sąsiedztwie znajdują się świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościoły rzymskokatolicki i ewangelicko-augsburski oraz synagoga.

Jak podkreślają organizatorzy „Simchy”, festiwal opiera się na czterech filarach. Pierwszy, prowadzony przez artystów rożnych dziedzin sztuki, ma zachęcać uczestników do „aktywnego rozwijania twórczej ekspresji”. W ramach tego bloku odbywają się warsztaty oraz happeningi.

Drugi, na który składają się spotkania i warsztaty ma charakter edukacyjny, a jego celem jest ukazanie kultury żydowskiej w szerszym kontekście.

Istotnym elementem festiwalu jest również pokaz filmów związanych z kulturą żydowską. W większości prezentowane filmy to obrazy pokazywane na warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy.

Wreszcie ostatni filar stanowią koncerty. „To okazja do zaprezentowania szerszej publiczności, bardzo różnorodnej, żydowskiej muzyki, wykonywanej na bardzo wysokim poziomie artystycznym” – podkreślają organizatorzy „Simchy”.

Podczas pierwszego dnia festiwalu jego uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji na temat tradycyjnych potraw żydowskich czy wziąć udział w warsztatach tańca.

W niedzielę w synagodze zostanie również otwarta wystawa „Kolekcja Saravala. Hebrajskie rękopisy i pierwsze druki we Wrocławiu”. To zbiór rękopisów, które powstały w rożnych ośrodkach europejskich, a niektóre z nich w Turcji i Algierii. Najstarszy egzemplarz pochodzi z XIII w., najmłodszy zaś z XIX w. Prezentowany księgozbiór reprezentuje trzy żydowskie tradycje – włoską, sefardyjską i aszkenazyjską.

Festiwal oficjalnie zainauguruje wieczorny koncert w Synagodze pod Białym Bocianem. Miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli wysłuchać występu kantora wiedeńskiej gminy żydowskiej Shmuela Barzilaia, któremu będzie towarzyszył wrocławski organista Piotr Rojek oraz Chóru Synagogi pod Białym Bocianem.

Festiwal zakończy się 3 czerwca. (PAP)

pdo/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :