Nagrodzone Złotą Palmą „Drzewo życia” od 10 czerwca w polskich kinach

Nagrodzone Złotą Palmą „Drzewo życia” od 10 czerwca w polskich kinach

„Drzewo życia” („The Tree of Life”, USA) to rozgrywająca się na przestrzeni wielu lat, a zakorzeniona w latach 50. historia rodziny z amerykańskiego środkowego Zachodu.

W filmie przedstawione zostały losy Jacka – od dzieciństwa, po dorosłość. Dojrzałego Jacka zagrał Sean Penn. Dorosły bohater sięga wspomnieniami daleko w przeszłość, w czasy dzieciństwa. Wspomina swego ojca, w którego wcielił się Brad Pitt. Po latach Jack musi stawić czoło skomplikowanej relacji z ojcem. Jako człowiek dorosły syn czuje się zagubiony w nowoczesnym świecie, zastanawia się nad sensem i celem życia, zasadami wiary.

Jack z czasów dzieciństwa żyje z rodzicami w szczęśliwym domu. Ma dwóch braci. Rodzice otaczają go opieką i troską. Świat wydaje się chłopcu wspaniałym miejscem. Z czasem do tego z pozoru idealnego świata zaczynają docierać jednak mroczne aspekty życia – choroba, cierpienie, śmierć.

Chłopak rozpoczyna własną drogę ku dorosłości. Stopniowo, w miarę upływu lat, staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z tej pułapki jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania: o sens wiary i powód naszej egzystencji.

„Drzewo życia” to piąty film w prawie czterdziestoletnim dorobku twórczym Terrence’a Malicka, jednego z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich. Wcześniejsze cztery to: „Badlands” (1973), „Niebiańskie dni” (1978), „Cienka czerwona linia” (1998) i „Podróż do Nowej Ziemi” (2005). Za „Cienką czerwoną linię”, zrealizowaną na podstawie powieści Jamesa Jonesa, Malick nominowany był do Oscara w kategorii najlepszy reżyser; wojenny film zdobył ponadto Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Malick nie lubi pokazywać się publicznie, udzielać wywiadów prasie. Złotą Palmę odebrali w jego imieniu w Cannes producenci „Drzewa życia”, Sarah Green i Bill Pohlad.(PAP)

jp/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :