W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Nowosielskiego

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Nowosielskiego

Nabożeństwu przewodniczy biskup siemiatycki Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy. Koncelebruje je przyjaciel Jerzego Nowosielskiego prawosławny teolog ks. dr Henryk Paprocki oraz proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej ks. Jarosław Antosiuk.

W pożegnaniu artysty uczestniczy doradca prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki.

Po liturgii świętej rozpocznie się „otpiewanije”. Uroczystość w cerkwi potrwa ok. 2,5 godziny. W południe kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do Alei Zasłużonych.

W krakowskiej cerkwi prawosławnej, w której odprawiane jest nabożeństwo znajdują się ikony autorstwa Jerzego Nowosielskiego, artysta zaprojektował dla świątyni także witraże.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w poniedziałek w wieku 88 lat. Był współzałożycielem Grupy Krakowskiej II, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych – malowideł ściennych, ikonostasów i polichromii. Malował też portrety, pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne. Miał własny, oryginalny styl łączący tradycję sztuki bizantyjskiej i awangardy. W 2008 r. Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis, a w 2010 r. prestiżową Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.(PAP)

wos/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :