Apocalyptica odebrała złoto wKrakowie

Apocalyptica odebrała złoto wKrakowie

Od powstania w 1993 roku, fińska orkiestrowo-rockowa grupa wydała 6 studyjnych albumów, które wypełniły zarówno grane na wiolonczelach instrumentalne kawałki, jak i piosenki z udziałem wokalistów. Bez względu na styl, który wybierali, ich muzyka zawsze był chwytliwa, dynamiczne i bardzo melodyjna. Na 7. albumie, zespół skomponował jednak muzykę, która jest nie tylko symfoniczna, ale praktycznie jest… symfonią.

„Przy poprzednich płytach, czasem mieliśmy piosenki, które początkowo miały być wokalne, ale ostatecznie nagraliśmy je jako instrumentalne. Tym razem, instrumentalne kawałki są czysto instrumentalne, z długimi progresywnymi pasażami. Zależało nam, by napisać te utwory w taki sposób, by nikt nie zastanawiał się, gdzie są wokale” – wyjaśnia główny kompozytor i wiolonczelista grupy, Eicca Toppinen.

Jednocześnie „7th Symphony” zawiera najbardziej rockowe numery od czasu wydania albumu „Cult” z 2001 roku, pierwszego, który zawierał głównie autorskie kompozycje Finów. Tak jak tamta płyta pozwoliła fanom spojrzeć na grupę z innej perspektywy, tak najnowsze dzieło pokazuje kolejny krok w jej ewolucji. Większość utworów wyprodukował Joe Barresi (Queens of the Stone Age, Tool). Dwoma spośród czterech wokalnych numerów zajął się Howard Benson (My Chemical Romance, Papa Roach).

„Joe powiedział nam, że dzięki tej płycie odzyskamy metalowych fanów. Ta płyta jest cięższa i bardziej ekscytująca. Ma też bardzo dramatyczną, klasycznie metalową atmosferę” – zdradził Toppi

Nowa płyta jest zdaniem twórców najbardziej eklektycznym dziełem w ich dorobku.

„Pracowaliśmy naprawdę ciężko nad tą płytą. Jeśli lubicie instrumentalne utwory, te powinny wam się spodobać. A jeśli lubicie rockowe numery, też znajdziecie tu coś dla siebie. Nowa Apocalyptica ma coś dla każdego” – zapewnia Eicca Toppinen.

Apocalyptica to fińska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę heavy metalową. Powstała w 1993 roku w Helsinkach jako kwartet smyczkowy. Debiut formacji „Plays Metallica by Four Cellos” wydany w 1996 roku zawierający wyłącznie interpretacje utworów z repertuaru Metalliki cieszył się znaczną popularnością na świecie sprzedając się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

Apocalyptica wystąpiła w czwartek przed polską publicznością w Krakowie w Teatrze Łaźnia Nowa. W sobotę zespół zagra w czeskiej Pradze.(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :