Twórczość Daniela Libeskinda na wystawie we Wrocławiu

Twórczość Daniela Libeskinda na wystawie we Wrocławiu

Wystawa zatytułowana „Architektura jako język. Daniel Libeskind” jest drugą w Polsce prezentacją twórczości Libeskinda. Po raz pierwszy dorobek architekta był pokazywany w 2004 r. na ekspozycji w warszawskiej Zachęcie.

We wrocławskim Muzeum Architektury można zobaczyć fotografie przedstawiające realizowane przez Libeskinda projekty oraz wizualizacje prac będących w budowie. Na wystawie znalazły się również rysunki i szkice autorstwa znanego architekta oraz jego projekty scenografii teatralnych i sprzętów domowych.

Daniel Libeskind urodził się w 1946 r. w Łodzi. Ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku. Szybko jednak porzucił grę na fortepianie i poświęcił się architekturze, uzyskując w 1970 r. dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art.

Jedną z pierwszych większych realizacji Libeskinda jest Muzeum Żydowskie w Berlinie, które otwarto dla publiczności w 2001 r. Architekt jest twórcą projektów Imperial Worth Museum North w Manchesterze, Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie w Szwajcarii czy pomnika Memoria e Luce w Padwie we Włoszech, poświęconego ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września 2001 r.

Obecnie są realizowane m.in. projekty Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie oraz apartamentowca Złota 44 w Warszawie. W 2003 r. Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center w Nowym Jorku.

Libeskind jest laureatem licznych nagród, w tym prestiżowej Hiroshima Art Prize, którą otrzymał, jako pierwszy architekt na świecie.

Wystawę można zwiedzać do 16 maja. (PAP)

pdo/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :