Kino w zabytkowym toruńskim zborze

Kino w zabytkowym toruńskim zborze

„Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Poza dobrym, ambitnym filmem, dźwiękiem i obrazem, których jakości może pozazdrościć nam niejedno kino w Polsce, pomyśleliśmy również o funkcjonalności. Z tego powodu w kinie Tumult odbywać się będą również koncerty oraz wernisaże” – zadeklarowały władze fundacji Tumult, założonej przez Marka Żydowicza, pomysłodawcę i szefa festiwalu filmowego Camerimage.

Fundacja planuje także organizowanie we wnętrzu dawnego zboru protestanckiego cykli wystaw fotografii, malarstwa, grafiki autorstwa twórców filmowych lub związanych ze sztuką filmową. Początkiem była wystawa fotografii sir Alana Parkera, która odbyła się w grudniu 2010 roku, przy okazji organizowanego wówczas w Bydgoszczy festiwalu Camerimage.

Sala kinowa ma 350 m.kw. powierzchni i mieści stu widzów. Podczas imprez artystycznych budynek może odwiedzić nawet 500 osób. Pierwsze seanse zaplanowane są wstępnie na 1 kwietnia.

Marek Żydowicz zadeklarował, że przy planowaniu repertuaru nowego kina jego fundacja współpracować będzie z największymi dystrybutorami w Polsce, by zapewnić najwyższy poziom prezentowanych filmów.

„Obiektem naszego zainteresowania będą filmy ambitne, innowacyjne, nieszablonowe, które nie mają szansy trafić do szerokiego multipleksowego obiegu. Dodatkowo przygotowaliśmy pokazy dokumentów, reportaży, a co najważniejsze naszą ambicją jest umożliwienie spotkania z wieloma twórcami z całego świata” – podkreślił.

Siedziba fundacji Tumult w Toruniu w ostatnich latach była najczęściej zamknięta, co spotykało się z krytyką zarówno władz miasta, jak i toruńskich mediów. Szukano nawet sposobu, by odebrać budynek, ale nie było ku temu podstaw prawnych.

Marek Żydowicz uzasadnia obecnie ożywienie działalności kulturalnej w dawnym zborze powrotem festiwalu Camerimage do regionu kujawsko-pomorskiego. Po dziesięciu latach impreza wyprowadziła się w ubiegłym roku z Łodzi i przeniosła do Bydgoszczy. Tutaj także odbędzie się prawdopodobnie tegoroczna edycja festiwalu.

Kościół na Rynku Nowomiejskim w Toruniu wybudowano w latach 1818-1824, jako świątynię ewangelicką, na miejscu gotyckiego (XIV w.) ratusza Nowego Miasta. Projektu budynku przygotowała pracownia Karola Fryderyka Schinkla, jednego z najwybitniejszych architektów I poł. XIX w. w Europie.

Podczas budowy kościoła gotyckie piwnice ratusza zasypano, ale obecnie odgruzowane zostały poddane regotyzacji. Budowla pełniła funkcje świątyni protestanckiej do 1918 r. W okresie międzywojennym zaadaptowano ją na prawosławny kościół garnizonowy. Po wojnie, do lat 90. mieściły się tutaj magazyny. (PAP Life)

olz/ ls/ tom/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :