W Gdańsku rozpoczął się 751. Jarmark św. Dominika

W Gdańsku rozpoczął się 751. Jarmark św. Dominika

W wielobarwnej paradzie Traktem Królewskim, czyli ulicami Długą i Długi Targ, obok aktorów przebranych za historyczne i mityczne postaci szli m.in. Złoty Hermes (opiekun kupców), Kogut – symbol jarmarku, a także bębniarze i trębacze. W orszaku były także słynne historyczne postaci świata nauki i kultury związane z Gdańskiem, m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit.

Już po raz drugi częścią ceremonii inauguracji jarmarku był koncert na olbrzymim bębnie (10 metrów średnicy membrany i 1,5 metra wysokości) na scenie przed Zieloną Bramą, połączony z rytmicznym odliczaniem 751 uderzeń. Organizatorzy jarmarku, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. twierdzą, że jest to największy bęben świata.

Kupcy będą handlować na ponad tysiącu stoisk; ponad 80 proc. powierzchni jarmarku zajmą kramy: kolekcjonerskie, rzemieślnicze, artystyczne oraz proponujące regionalne produkty spożywcze. Handel odbywa się w centrum zabytkowego Gdańska na 30 ulicach i zajmuje 41 tys. metrów kwadratowych.

W trakcie trwającego 23 dni jarmarku (do 21 sierpnia) przewidziano wiele imprez kulturalnych. Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich powiedziała, że w tym roku podczas jarmarku odbędzie się ponad 40 koncertów, m.in. w sobotę wieczorem wystąpi John Porter oraz zespół Łąki Łan. W weekendy koncerty odbywać się będą na scenie przy Zielonej Bramie i wystąpią m.in. Królewska Orkiestra Salonowa, alternatywny zespół Paula i Karol oraz Village Kollektiv.

Po raz pierwszy w tym roku podczas jarmarku rozegrana zostanie gra miejska „Na tropie koguta”. Scenariusz gry nawiązuje do historycznego podziału Głównego Miasta w Gdańsku na cztery dzielnice (kwartały). Gracze będą musieli odbyć wędrówkę oraz rozwiązać zadania otrzymane podczas zwiedzania miasta.

W niedzielę procesja ulicami śródmieścia rozpocznie Morski Odpust św. Dominika, który stanowi „duchową pamiątkę religijnych korzeni jarmarku”. Podczas festiwalu „Dusza jarmarku” odbędzie się cykl plenerowych projekcji filmowych pod hasłem: „różne oblicza przyjaźni”, zwiedzającym zostaną udostępnione zakamarki kościoła św. Mikołaja, po których oprowadzać będą bracia dominikanie.

Z okazji obchodzonego Roku Jana Heweliusza zaplanowano wiele wydarzeń przybliżających życie i działalność gdańskiego astronoma. Ryciny gwiazdozbiorów podziwiać będzie można na „Przystanku sztuki i nauki – sięgaj gwiazd”; przygotowano także grę planszową „Jan Heweliusz” i pokaz mody inspirowanej rycinami gwiazdozbiorów „Gwiazdy Heweliusza” autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Odbędzie się także koncert w hołdzie astronomowi „Galaktyka Dźwięków”.

Tradycyjnie podczas jarmarku odbędą się też m.in. „Koncerty pod gwiazdami”, „Bajkowisko” adresowane do dzieci, Gdański Festiwal Carillonowy i Święto Chleba.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. W minionych dwóch latach Jarmark św. Dominika odwiedziło po prawie osiem milionów osób każdego roku.(PAP)

bls/ mki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :