USA: przyznano prestiżowe Kennedy Center Honors

USA: przyznano prestiżowe Kennedy Center Honors

06.12. Waszyngton (PAP) – Kennedy Center Honors, prestiżowe wyróżnienia w uznaniu za artystyczny wkład w kulturę Stanów Zjednoczonych, przyznano w niedzielę piątce tegorocznych laureatów, wśród których znaleźli się: ikona telewizji Oprah Winfrey oraz były Beatles Paul McCartney.

Oprócz słynnej prezenterki telewizyjnej i muzyka wśród wyróżnionych znaleźli się także tancerz i choreograf Bill T. Jones, piosenkarz country Merle Haggard oraz Jerry Herman, autor muzyki i słów do wystawianych na Broadwayu musicali.

Uroczystą galę w Białym Domu poprowadził prezydent USA Barack Obama.

Przyznał on, że choć „każdy z laureatów posiada ogromny talent”, zostali wyróżnieni przede wszystkim za „wyjątkową umiejętność zbliżania ludzi do siebie”, a także za to, że potrafią „uchwycić prawdę o tym, kim jesteśmy – nie tylko jako Amerykanie, lecz również jako ludzie”.

W sobotę amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton urządziła uroczysty obiad dla wyróżnionych, z udziałem innych gwiazd, m.in. aktora i reżysera Sidneya Poitiera i aktorki Julii Roberts.

Wyróżnienia Kennedy Center Honors przyznawane są dorocznie od 1978 roku w Białym Domu, w uznaniu zasług artystycznych dla amerykańskiej kultury.

Wśród jej laureatów znajdują się m.in. aktorka i piosenkarka Barbra Streisand, kompozytor John Williams, piosenkarz Elton John czy aktor i reżyser Robert Redford. (PAP)

akl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :