Telewizja Rossija zaprezentowała film „Katyń” Andrzeja Wajdy

Telewizja Rossija zaprezentowała film „Katyń” Andrzeja Wajdy

02.04. Moskwa (PAP) – Telewizja państwowa Rossija zaprezentowała w piątek wieczorem film "Katyń" Andrzeja Wajdy. To pierwszy pokaz tego obrazu w rosyjskiej telewizji. Reżyser wyznał przed projekcją, iż nie sądził, że tego dożyje.

Rossija wyświetliła dramat Wajdy w kanale tematycznym Kultura, w porze najwyższej oglądalności. Po filmie nadana zostanie dyskusja "+Katyń+. Posłowie" z udziałem przedstawicieli rosyjskiego świata nauki, kultury i polityki.

W wypowiedzi dla telewizji Rossija reżyser zauważył, że pracując nad filmem polscy i rosyjscy aktorzy myśleli tylko o jednym – "o znalezieniu drogi do wspólnego rozumienia tego, że należy oddzielać system, reżim od narodu, oddzielać Stalina od naszych przyjaciół Moskali".

"Był taki wiersz Adama Mickiewicza – +Do przyjaciół Moskali+. My też chcieliśmy, aby ten film był skierowany do przyjaciół – z otwartością i nadzieją na wzajemne zrozumienie" – oświadczył Wajda.

Z kolei aktor Siergiej Garmasz, odtwórca jednej z ról w tym dziele, podkreślił, że "Katyń", to "requiem dla wszystkich, którzy ucierpieli wskutek represji".

Obraz Wajdy nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć – zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną – rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.

"Katyń" zostanie także pokazany 7 kwietnia w Centralnym Domu Dziennikarzy w Moskwie, jako posłowie do retrospektywy polskiego filmu zatytułowanej "Kino moralnego niepokoju". Ta projekcja zbiegnie się w czasie z uroczystościami w Lesie Katyńskim koło Smoleńska, upamiętniającymi 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, w których wezmą udział premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin.

W Moskwie obraz Wajdy wyświetlany był kilkakrotnie – w 2007, 2008 i 2009 roku. W marcu 2008 roku film osobiście w stolicy Rosji prezentował reżyser.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :