20.05. Warszawa (PAP) – Mimo że 55. Międzynarodowe Targi Książki, które w czwartek rozpoczęły się w warszawskim PKiN, przeżywają kryzys, na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na uwagę zasługuje szczególnie bogaty program chopinowski oraz cykl Ars Fantastica. Targi potrwają do niedzieli.
Trudno dokładnie podać liczbę wydawców, którzy w tym roku biorą udział w MTK. Media przytaczają bardzo różne liczby – od 220 ("Dziennik"), przez 400 ("Rzeczpospolita", Polskie Radio) po liczbę 600, którą można znaleźć na stronie internetowej TVP, patrona medialnego MTK.
Wedle organizatora – Ars Polony – na targach prezentuje się 494 wystawców. Jednak przeglądając spis biorących udział w MTK firm można jednak zauważyć, że na podaną przez Ars Polonę liczbę, składają się także wydawnictwa, które na MTK prezentują zaledwie jedną książkę, na przykład na wystawie o Chopinie. W ten sposób na liście wystawców MTK znalazły się wydawnictwa, które się od tej imprezy odcięły, angażując się w konkurencyjne Warszawskie Targi Książki jak Państwowy Instytut Wydawniczy czy Wydawnictwo Literackie, albo też z udziału w warszawskich targach w tym roku całkiem zrezygnowały – jak Znak.
Szacunki PAP wskazują, że w 55. MTK bierze udział nieco ponad 300 wydawców, czyli o 200 mniej niż rok temu. Dopisały wydawnictwa zagraniczne, które od lat były stałymi gośćmi MTK. Zabrakło natomiast wielu głównych polskich wydawców, którzy zdecydowali się na udział w konkurencyjnych Warszawskich Targów Książki (odbyły się one w PKiN tydzień temu). Kryzys MTK widać także w zmniejszeniu się powierzchni targowej – w tym roku wydawcy prezentują się tylko na jednym poziomie PKiN, a nie, jak było w poprzednich latach – na dwu piętrach.
Mimo kryzysu na odwiedzających targi czeka wiele atrakcji. 55. MTK zbiegają się z obchodami Roku Chopinowskiego, i towarzyszący targom program chopinowski jest bardzo rozbudowany i ciekawy.
W Saloniku Chopinowskim, gdzie odbywać się będą spotkania z autorami książek o Chopinie, stanął niezwykły fortepian Yamahy (specjalnie sprowadzony do Polski z tej okazji), który "zapamiętuje" uderzenia w klawisze i potrafi odtwarzać wykonania największych mistrzów, którzy na nim grali. Fortepian cały czas gra, widać jak klawisze poruszają się bez dotyku pianisty.
W sobotę goście targów będą mogli wybierać spośród spotkań z 20 autorami chopinowskich publikacji. Szczególnie ciekawie zapowiada się spotkanie z Wandą Chotomską, która stworzyła książkę i słuchowisko "Muzyka Pana Chopina". Pisarce towarzyszyć ma Zbigniew Zamachowski, który w słuchowisku gra główną rolę (godz. 15). Zaplanowano spotkania m.in. z czołowym polskim znawcą Chopina, Mieczysławem Tomaszewskim, przewodniczącym jury XVI konkursu chopinowskiego Andrzejem Jasińskim, a także autorami książek – Maciejem Gołąbem ("Chopin w kulturze polskiej"), Ireną Poniatowską ("Chopin. Człowiek i jego muzyka"), Anną Czerwińską-Rydel ("Moja babcia kocha Chopina"), Januszem Ekiertem ("Fryderyk Chopin"), Michałem Rusinkiem ("Mały Chopin") oraz redaktorami wydań listów i nut kompozytora. Przez cały czas trwania targów odbywają się też wystawy "Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomasza Sikory" oraz "Chopin w oczach czeskiego grafika Otto Keplera".
W targach biorą udział takie wydawnictwa jak: Czarne, Prószyński i S-ka, Czytelnik, Arkady, a5, Zeszyty Literackie, Cyklady, Pogranicze.
Wśród zaproszonych gości będzie można spotkać Julię Hartwig, Józefa Hena, Katarzynę Herbertową, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Szczygła, Krzysztofa Vargę, Bohdana Butenkę, Józefa Wilkonia, Aleksandrę Ziółkowską-Boehm. Gościem specjalnym imprezy będzie Irina Prochorowa z Moskwy, inicjatorka wydawania serii polskiej prozy, w której dotychczas ukazało się 55 tomów.
W ramach MTK kolejny już raz odbędzie się Ars Fantastica – panel dyskusji, spotkań i promocji autorów związanych z tym gatunkiem literackim. Spotkamy tu takich autorów, jak m.in. Andrzej Sapkowski, Anna Brzezińska, Rafał A. Ziemkiewicz i Jarosław Grzędowicz.
55. Międzynarodowe Targi Książki otwarte będą dla zwiedzających w piątek i sobotę w godzinach 10-19, a w niedzielę – od 10 do 17. (PAP)
aszw/ abe/