Świąteczna choinka pod Oknem Papieskim w Krakowie

Świąteczna choinka pod Oknem Papieskim w Krakowie

23-metrowe drzewko pochodzi z gminy Bukowina Tatrzańska. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w tej gminie obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.

Mimo mrozu dzieci zgromadzone przy ul. Franciszkańskiej wspólnie z kapelą góralską śpiewały kolędy. Niewidoma Karolinka odczytała fragment z Biblii. Dziewczynka dostała maszynę do pisania brajlem, dwie takie maszyny trafią też do szkoły przy ul. Tynieckiej, w której się uczy.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że wszystkie dzieci niepełnosprawne i chore na świecie są kochane, podobnie jak kochane są wszystkie inne maluchy. Kardynał namawiał dzieci, by w związku ze świętami Bożego Narodzenia poczyniły jakieś dobre postanowienia i ich dotrzymały.

Dzieciom z całej Polski metropolita krakowski życzył, by były zdrowe, zadbane przez rodziców, szkołę, społeczeństwo i państwo. „Życzę wam zdrowia i radości” – mówił kard. Dziwisz. „Bądźcie szczęśliwe i pogodne” – dodał, intonując „Wśród nocnej ciszy”.

Góralskie życzenia na święta złożył zebranym w gwarze chłopiec z Miętustwa (gm. Czarny Dunajec). Nie zabrakło sypania owsem, „żeby się darzyło”. Zabrzmiała też piosenka „Niech kolęda trwa”, skomponowana kilka lat temu specjalnie na świąteczne spotkania pod Oknem Papieskim.

„Choinka Pod Oknem Papieskim” odbyła się po raz czwarty. W kolejnych latach drzewko bożonarodzeniowe przywozi do Krakowa inna górska gmina. To nawiązanie do tradycji drzewek bożonarodzeniowych ustawianych co roku w Watykanie dla Jana Pawła II. Impreza organizowana w Krakowie ma przypominać dzieciom o Janie Pawle II, uwrażliwiać je na potrzeby innych i podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.

Organizatorem Choinki jest Katolickie Centrum Kultury w Krakowie. Współorganizatorami byli w tym roku m.in. Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne i parafia NSPJ w Bukowinie Tatrzańskiej, a sponsorami m.in. krakowskie miejskie spółki komunalne. (PAP)

wos/ mhr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :