Mural o Marii Skłodowskiej-Curie już gotowy

Mural o Marii Skłodowskiej-Curie już gotowy

Mural powstał na zlecenia miasta st. Warszawy. Jest to pierwsza odsłona projektu „Urodziłam się w Warszawie” poprzedzającego przyszłoroczne obchody Roku Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce oraz Międzynarodowego Roku Chemii 2011.

W ramach akcji wiosną w Warszawie pojawią się instalacje, mające uczcić noblistkę oraz wpływ jej dokonań na rozwój światowej chemii. Projekt ma również podkreślić związek uczonej z Warszawą – miastem, w którym się urodziła i stawiała pierwsze naukowe kroki.

Mural wykonali artyści z Good Looking Studio. Powstał on na ścianie biblioteki publicznej przy ul. Lipowej 3. Prace prowadzone zostały właśnie w grudniu, ponieważ data 26 grudnia 1898 r. przyjmowana jest za dzień, w którym Skłodowska-Curie odkryła rad, za w 1903 r. uhonorowana została Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Także w grudniu, 13 lat później (1911 r.) otrzymała drugą Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii.

Mural przedstawia polską uczoną trzymającą laboratoryjne naczynia w dłoniach. W jednym z nich odbija się krajobraz Warszawy z górującą sylwetą wieżowców i Pałacu Kultury i Nauki.

Z badań przeprowadzonych na zlecenia m.st. Warszawy w czerwcu 2010 r. wynika, że niemal 80 proc. respondentów nie wiedziało, że Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie. Miejsce, które najbardziej kojarzy się ankietowanym z uczoną to Paryż (45 proc.), Warszawa wskazywana była dopiero na drugim miejscu (15 proc.). O tym, że przyszły rok zostanie poświęcony noblistce wiedziało jedynie 1 proc. respondentów. Jednak 2/3 mieszkańców Warszawy chciałoby pogłębić swoją wiedzę na jej temat.(PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :