Satyryczka, scenarzystka, pisarka i poetka – Maria Czubaszek.

Satyryczka, scenarzystka, pisarka i poetka – Maria Czubaszek.

Maria Czubaszek urodziła się 9 sierpnia w Warszawie. Jest osobą wszechstronną. To poetka, pisarka, scenarzystka, satyryczka, felietonistka, dziennikarka, autorka tekstów piosenek. Właściwie nazywa się Alicja Bacz. Swoje nazwisko Czubaszek zachowała po pierwszym mężu. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa , oraz na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest bardzo uważną obserwatorką naszej rzeczywistości. Potrafi jednym , celnym zdaniem zdemaskować grę pozorów i fałszywe wielkości.  Od pewnego czasu występuje w serialu „Spadkobiercy”. Pojawiła się tam jako gość i już została. Dołączyła do stałej obsady serialu , ku ogromnej radości kolegów oraz widzów, oczarowanych jej błyskotliwym humorem.
Niedawno mogliśmy ją także oglądać w programie Szymona Majewskiego Vivat Nie Najpiękniejsi. Była tam zaproszona wspólnie z Tomaszem Karolakiem, który startował w kategorii „Stomatologia” (ze względu na swój przedziałek w zębach). Natomiast Maria Czubaszek startowała w kategorii „Stara Ale Jara”.
Szczerze mówi : „Paliłam, palę i palić będę”. Jej norma to trzy paczki dziennie. Uważa , że w pewnym wieku nie należy narażać organizmu na szok, więc nie zamierza rzucać palenia.
W latach sześćdziesiątych rozpoczęła pracę w radiu. Współpracowała z audycją „Radio Reklama”. W roku 1966 związała się z Programem III Polskiego Radia.
Maria Czubaszek znana jest z wielu tekstów satyrycznych, które pisała dla znanych aktorów. Miała także swoje cykliczne słuchowiska :”Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia”, „Serwus jestem nerwus”. Pisała także teksty piosenek (choć zawsze powtarza , że jest to bardzo ciężka robota) do muzyki między innymi ;Ryszarda Poznakowskiego, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego. Pisała również teksty do muzyki, której kompozytorem był jej mąż, wybitny muzyk Wojciech Karolak.
Piosenki z jej tekstami śpiewali między innymi: Ewa Bem, Ewa Kuklińska, Krystyna Prońko, VOX, Alibabki, Trubadurzy.  
Maria Czubaszek zajmuje się także twórczością telewizyjną. Pisała dialogi do między innymi do takich filmów: „Filip z konopi”, „Psie serce”, „Na Wspólnej”, „BrzydUla”.
Szczerze przyznaje ,że nie przepada ,za mężczyzną w fartuszku. Sama też nie gotuje. Stołuje się w dwóch zaprzyjaźnionych knajpkach.  Ale jest jeden wyjątek , ukochany  pies Supron jada gotowane obiadki. Niestety nie przyrządza ich sama właścicielka, a opiekun psa.
Na bieżąco komentuje naszą rzeczywistość na swoim blogu. Zawsze powtarza, że najlepszym natchnieniem do pisania są niezapłacone rachunki. Maria Czubaszek patrzy na świat z przymrużeniem oka, ale są także sprawy, które traktuje bardzo poważnie. Każdy, kto walczy o dobre traktowanie zwierząt może liczyć na jej poparcie. Brała udział w akcji „Zerwijmy Łańcuchy”, która miała zwrócić uwagę na los psów podwórzowych, przykutych do bud, bardzo często cierpiących i chorujących. Wraz z innymi artystami Maria Czubaszek pojawiła się na warszawskim Placu Zamkowym z łańcuchem na szyi.

Agnieszka Kowalczyk 2010

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :