Luwr zbiera datki na obraz Łukasza Cranacha

Luwr zbiera datki na obraz Łukasza Cranacha

16.11. Paryż (PAP/Media) – Muzeum w Luwrze wystosowało apel o datki na zakup obrazu Łukasza Cranacha starszego (1472 -1553), aby zatrzymać obraz w we Francji. Francuskiemu muzeum narodowemu brakuje miliona euro, aby zakupić renesansowy obraz, wart 4 mln. To pierwszy taki apel Luwru.

Jak podało to jedno z największych muzeów na świecie, „narodowy skarb”, za jaki „Trzy Gracje” uznała komisja ds. zakupów Luwru, powinien zostać w kraju – piszą w ostatnich dniach francuskie i brytyjskie media.

Właściciele tego niewielkiego obrazka (24 cm na 37 cm) z 1531 roku chcą za niego 4 mln euro. Na zebranie brakującego miliona Francuzi mają czas do 31 stycznia. Muzeum założyło w tym celu specjalną stronę internetową.

Obrazek, od początku w prywatnych rękach, nie był dotąd wystawiany. Ukazuje trzy nagie kobiety na czarnym tle. Środkowa nosi czerwony kapelusz ozdobiony strusim piórem. Trzy Gracje – córki Zeusa i boginie piękna, wdzięku i radości, były popularnym tematem renesansowej sztuki. Zdaniem dyrektora Luwru Henri Loyrette dziełko Cranacha jest „jednocześnie zabawne, intrygujące, tajemnicze, i pełne zmysłowości”. (PAP)

klm/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :