Lubelskie: zabawki z okresu PRL na wystawie w Świdniku

Lubelskie: zabawki z okresu PRL na wystawie w Świdniku

15.11. Lublin (PAP) – Kilkaset zabawek z minionych dziesięcioleci można oglądać na wystawie „Zabawki z epoki PRL” otwartej w poniedziałek w Miejskim Domu Kultury w Świdniku (Lubelskie). Eksponaty na wystawę zebrano od mieszkańców regionu.

Apel o dostarczenie zapomnianych zabawek spotkał się z dużym zainteresowaniem. „Przynosili nam je i przysyłali ludzie ze Świdnika i z całego regionu. Było przy tej okazji dużo wzruszeń i wspomnień” – powiedziała organizatorka wystawy Beata Kubiak.

Na wystawie zgromadzono wiele lalek, misiów i innych zabawek pluszowych, gry planszowe, kilkanaście talii kart do gry w „Czarnego Piotrusia”, rozmaite klocki, samochodziki, pistolety. Są zabawy zręcznościowe takie jak bierki, pchełki, czy popularna niegdyś gra „piłkarzyki”, w której chłopcy rozgrywali mecze odbijając metalową kulkę przy pomocy figurek piłkarzy umocowanych na sprężynkach.

Zabawkami można się pobawić. „My nie przypominamy PRL, my przypominamy nasze dzieciństwo. Chodzi nam o to, żeby przyszli tu dziadkowie i rodzice z dziećmi, żeby sobie powspominali i razem się pobawili. Te zabawki nie były takie głupie. Wymagały towarzystwa przy zabawie, dzieci nie były przy nich same jak teraz przy komputerach, uczyły kreatywności” – podkreśliła Kubiak.

Wystawa będzie czynna do końca listopada. Część eksponatów, które zostały podarowane, pozostanie w świdnickim domu kultury na stałe. (PAP)

kop/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :