Rząd Nowej Zelandii umożliwiłprodukcję filmów „Hobbit”

Rząd Nowej Zelandii umożliwiłprodukcję filmów „Hobbit”

31.10. Wellignton (PAP/Reuters, Media) – W piątek rząd Nowej Zelandii przyjął ustawę, która umożliwi nakręcenie w tym kraju dwóch filmów „Hobbit”; opozycja, która protestowała przeciw tej decyzji nazwała piątek „dniem hańby”.

Premier Nowej Zelandii John Key powiedział w środę, że jego rząd osiągnął porozumienie z Warner Bros. i warta 500 mln dolarów super-produkcja nakręcona zostanie w jego kraju.

Dwie części „Hobbita” wyreżyseruje w Nowej Zelandii Peter Jackson, autor nagrodzonej Oskarami trylogii „Władca pierścieni”.

„Jestem zachwycony” – napisał premier w oficjalnym oświadczeniu – „Realizacja dwóch „Hobbitów” nie tylko zapewni prace tysiącom Nowozelandczyków, ale też w ślad za sukcesem „Władcy Pierścieni” będzie znów promować Nową Zelandię na światowej arenie”.

Przyjęta w piątek przez rząd ustawa toruje drogę reformom prawa pracy, które stanowią część porozumienia ze studiem Warner Bros. Przedstawiciele producenta chcieli uzyskać zapewnienie, że realizacja filmów nie będzie przerywana przez strajki i protesty związków zawodowych.

Gabinet Keya ustalił również, że przejmie on 10 mln dol. kosztów marketingowych związanych z promocją filmu w ramach „strategicznego porozumienia” ze studiem Warner Bros. mającego ma celu „promowanie Nowej Zelandii, jako miejsca produkcji filmowej oraz atrakcji turystycznej”.

Wysiłki rządu, mające na celu zatrzymanie lukratywnej produkcji „Hobbita” w Nowej Zelandii podzieliły opinię publiczną.

Realizacja filmu w Nowej Zelandii stanęła pod znakiem zapytania, gdy wybuchł spór między Peterem Jacksonem a związkiem zawodowym aktorów.

Przemysł filmowy to jeden z największych prywatnych pracodawców w Nowej Zelandii – wyjaśnia dziennik „Los Angeles Times”. W ubiegłym tygodniu ponad dwa tysiące aktorów i członków ekip filmowych demonstrowało w Wellington, żądając utrzymania produkcji w Nowej Zelandii.

W piątek firmy Warner Bros, MGM i New Line Cinema wydały oświadczenie, w którym dziękują gabinetowi Johna Keya za umożliwienie nakręcenia „Hobbita” w Nowej Zelandii.

„Realizacja filmu rozpocznie się w lutym 2011 roku. Cieszymy się perspektywą powrotu do +Śródziemia+” – głosi komunikat; jego autorzy przywołują legendarną krainę, w której toczy się akcja powieści J.R.R. Tolkiena i nakręconego według nich „Władcy pierścieni” oraz przygotowywanego do realizacji „Hobbita”. (PAP)

fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :