W kweście na warszawskich Powązkach zebrano 230 tys. zł

W kweście na warszawskich Powązkach zebrano 230 tys. zł

01.11. Warszawa (PAP) – W tegorocznej 36. kweście „Ratujmy Zabytki Powązek” na najstarszej warszawskiej nekropolii na Powązkach zebrano ponad 230 tys. zł – poinformował w poniedziałek wieczorem PAP przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

„W tej chwili jeszcze liczymy pieniądze, ale na pewno będzie to ponad 230 tys. zł. Nie policzona jest jeszcze skarbonka przy grobie Jerzego Waldorffa. Trzeba też dodać, że kwesta nadal trwa, bo wciąż dzięki dobrej pogodzie jest bardzo dużo ludzi na cmentarzu” – powiedział Święcicki.

W kweście wzięło udział ok. 250 osób ze świata kultury i sztuki, w tym aktorzy, którzy od wielu lat zbierają pieniądze na zabytki Starych Powązek: Alina Janowska, Barbara Krafftówna, Daniel Olbrychski, Andrzej Kopiczyński i Mariusz Benoit. Towarzyszyli im aktorzy młodszego pokolenia i znani dziennikarze. W kweście wzięli udział także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, członkowie zespołu Mazowsze oraz górale z Zakopanego.

Po raz pierwszy kwestowali członkowie Towarzystwa i Miłośników Kolejnictwa, którzy zbierali pieniądze na odnowę nagrobków dla zasłużonych kolejarzy. Tradycyjnie nie zabrakło Polaków z Wilna i Lwowa, którzy kwestowali na renowację wileńskiej nekropolii Starej Rossy oraz lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego.

W ciągu 36 lat działalności Komitet zadbał o renowację ponad 1260 z ok. 2000 najcenniejszych grobów. W ostatnim roku do użytku oddano m.in. kaplicę memoratywną Wojciecha Bogusławskiego oraz pomnik nagrobny Rozalii z Dolewczyńskich Szczepańskiej. Trwają prace nad odnowieniem XIX-wiecznej kaplicy rodziny Znamierowskich, autorstwa warszawskiego rzeźbiarza Bolesława Syrewicza.

W ubiegłym roku kwestarzom udało się zebrać 197,5 tys. zł. Rekord padł w 2008 r., gdy zebrano 257,7 tys. zł. Pieniądze z kwesty „Ratujmy Zabytki Powązek” to jedna trzecia środków na renowację zabytków, obok dotacji z budżetu miasta Warszawy oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pod adresem www.komitetpowazkowski.home.pl można zapoznać się ze szczegółowym opisem wyglądu i prac renowacyjnych oraz obejrzeć fotografie pomników. Baza licząca obecnie już 600 obiektów jest – według konserwatorów Starych Powązek – znaczącą pomocą przy pracach renowacyjnych, daje także osobom zainteresowanym możliwość obejrzenia powązkowskich zabytków. Docelowo ma się w niej znaleźć ok. 2 tys. zabytków.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff, który kierował pracami Komitetu do śmierci w 1999 r.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Jana Kiepurę.(PAP)

nno/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :