Chick Corea zagra 8 listopadaw Zabrzu

Chick Corea zagra 8 listopadaw Zabrzu

30.10. Katowice (PAP) – Światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor Chick Corea wystąpi 8 listopada w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Artysta zagra solo – poinformowali PAP organizatorzy.

8 listopada podczas koncertu Deutsche Bank Invites Chick Corea artysta zaprezentuje program z trzypłytowego zestawu, który ukazał się w tym roku: „Chick Corea Solo Piano Improvisations Children’s Songs”. To reedycja jego trzech solowych płyt: „Piano Improvisations vol.1” i „Piano Improvisations vol.2” z 1971 r. oraz „Children’s Songs” z 1984 r.

Oba albumy z 1971 r. wypełnione są głównie autorskimi kompozycjami Corei; widoczny jest tu wpływ współtworzonych wówczas przez niego projektów – awangardowego Circle oraz Return to Forever spod znaku fusion. Dwa utwory z drugiej płyty to interpretacje kompozycji Wayne’a Shortera i Theloniousa Monka.

„Children’s Songs” to z kolei zestaw pisanych od 1971 r. krótkich utworów nazwanych kolejnymi numerami, o prostych tematach i złożonych pomysłach kompozytorskich, nawiązujących do cyklu „Mikrokosmos” Beli Bartoka, którymi Corea chciał oddać prostotę i urok dzieciństwa.

Chick Corea urodził się w 1941 r. Od lat sześćdziesiątych uważany za jedną z najważniejszych postaci światowej sceny jazzowej. Jest uznawany – obok Herbiego Hancocka i Keitha Jarretta – za najlepszego jazzowego pianistę dwudziestego wieku.

Jako jeden z pierwszych wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych, stając się pionierem nurtu fusion. W znacznym stopniu wpłynął na kształtowanie takich gatunków jak post-bop, jazz latynoski, free jazz czy jazz awangardowy.

Występował w zespole Milesa Davisa, uczestniczył w nagraniu jego słynnych albumów: „Filles De Kilimanjaro”, „In a Silent Way”, „Bitches Brew” czy „Miles Davis at the Fillmore”. Występował także m.in. z Anthonym Braxtonem, Dave’m Hollandem, Stanem Getzem i Herbiem Hancockiem.

Jest laureatem 15 nagród muzycznych Grammy. W ub. roku otrzymał Grammy za nagrany rok wcześniej w duecie z wibrafonistą Garym Burtonem album „The New Crystal Silence”. W tym roku wespół ze słynnym gitarzystą Johnem McLaughlinem odebrał kolejną – za zapis ich koncertów „Five Peace Band Live”, podczas których grali z saksofonistą Kennym Garrettem, basistą Christianem McBride’m i perkusistą Vinnim Colaiutą. Corea wielokrotnie występował w Polsce, w tym dwukrotnie w Zabrzu – w maju 1980 r. oraz w marcu 1999 r. W ub. roku zagrał przed publicznością w Bielsku-Białej podczas tamtejszej 7. Jesieni Jazzowej, towarzyszył mu wtedy Gary Burton.

Przed tegorocznym występem w Zabrzu Corea koncertuje w Norwegii, Szwecji, Francji i Hiszpanii. (PAP)

mtb/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :