Rozpoczęto rekonstrukcje zabytków zniszczonych w Muzeum Egipskim

Rozpoczęto rekonstrukcje zabytków zniszczonych w Muzeum Egipskim

Hawass zapewnił, że artefakty zostaną odrestaurowane w ciągu pięciu dni. Są wśród nich zarówno posąg faraona Tutanchamona (1336-1327 lat p.n.e.) stojącego na lamparcie, jak i drewniany sarkofag z okresu Nowego Państwa. Minister oświadczył, że żaden z zabytków w Muzeum Egipskim nie został skradziony.

Obiekty zniszczono podczas nieudanej próby kradzieży, jaka miała miejsce 28 stycznia, podczas zamieszek w centrum Kairu.

„Nowo otwarty sklep muzealny został splądrowany i zdewastowany” – dodał Ramadan B. Hussein z egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (SCA). Rabusie nie tknęli jedynie półek z książkami.

Hawass poinformował również, że poczyniono kroki w celu ponownego otwarcia wszystkich egipskich stanowisk archeologicznych dla turystów. Zaznaczył, że muzea, magazyny z artefaktami i obiekty zabytkowe są chronione przez wojsko i „uczciwych Egipcjan”, w tym inspektorów archeologicznych.

Oprócz Muzeum Egipskiego udanym celem ataku rabusiów stał się magazyn zabytków w Qantarze na Synaju – zdaniem Hawassa wszystkie zabytki udało się jednak odzyskać.

Minister dodał, że celem grup bandytów stał się także magazyn zabytków w Desouk w prowincji Kafr el-Szeikh w Delcie Nilu. Mieszkańcy i ochrona budynku zatrzymała dwóch złodziei i oddała ich w ręce policji turystycznej.

W sprzeczności do oświadczeń SCA stoi relacja egiptologa Philippa Collomberta opublikowana w Tribune de Geneve, który był świadkiem masowego przekopywania pustyni w rejonie Sakkary przez bandy szabrowników. (PAP)

szz/ tot/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :