Rosyjskie media o Konkursie Chopinowskim: to był prawdziwy bój gigantów

Rosyjskie media o Konkursie Chopinowskim: to był prawdziwy bój gigantów

22.10. Moskwa (PAP/Media) – To był prawdziwy bój gigantów – tak „Moskowskij Komsomolec” podsumowuje w piątek XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zakończony triumfem artystki z Rosji Julianny Awdiejewej.

Według tej wielkonakładowej gazety, zwycięstwa Awdiejewej nie przewidział nikt. Eksperci stawiali raczej na Mirosława Kultyszewa, Daniiła Trifonowa, Nikołaja Chozjainowa i Jewgienija Bożanowa. „Jednak los w osobie jury zdecydował inaczej – złoty medal przypadł Juliannie Awdiejewej” – podkreśla „MK”.

„Byliśmy tego świadkami. Widzieliśmy, jak publiczność +wyniosła+ na pierwsze miejsce naszego Danię Trifonowa i Austriaka Ingolfa Wundera. Pierwszy podbił ją swoją szczerością i niesamowitym, młodzieńczym urokiem. Drugi zagrał nieprawdopodobnie czysto; za pomocą aluzji zdołał stworzyć delikatny, artystyczny wizerunek” – pisze moskiewski dziennik.

„MK” zaznacza, że „w grze Julianny nie dostrzeżono wydarzenia: spodziewano się, że może najwyżej podzielić z kimś II lub III nagrodę; Awdiejewa grała czysto, miło i spokojnie”.

Gazeta zauważa również, że „pod względem popularności Chopin w Polsce ustępuje tylko Panu Bogu”.

Z kolei telewizja Rossija-Kultura wybiła, że w finałowej „10” znalazło się czworo wykonawców z Rosji, a Awdiejewa „zaimponowała członkom jury mistrzostwem wykonania utworów polskiego kompozytora i głębokim stosunkiem do muzyki”. „Nieprzypadkowo tegoroczny konkurs nazwano +rosyjskim+” – wskazała stacja.

W opinii Rossiji-Kultury, Awdiejewa jest już w pełni ukształtowaną artystką – ma za sobą Rosyjską Akademię Muzyczną w Moskwie i Wyższą Szkołę Muzyczną w Zurychu; jest laureatką dziewięciu konkursów międzynarodowych, koncertowała w 25 krajach.

Natomiast telewizja Rossija-Viesti podkreśliła, że „zwycięstwo w tym konkursie jest bardzo prestiżowe – oznacza międzynarodowe uznanie”. Stacja dodała, że „Rosjanom przez 25 lat nie udawało się podbić polskiej stolicy”. Rossija-Viesti podała, że polscy krytycy nie szczędzą pochwał dla pianistów z Rosji. „Pochwały ze strony Polaków są szczere. W ojczyźnie Fryderyka Chopina, w roku jego jubileuszu, inaczej być nie może” – zaznaczyła rosyjska telewizja.

Telewizja Kanał 1 poinformowała, że Awdiejewa zdobyła sympatię jury wirtuozowskim wykonaniem utworów wielkiego kompozytora i że w pokonanym polu zostawiła 80 uczestników z 20 krajów.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ abe/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :